Lettere valg af browser, beskeder på tværs af apps og flere krav om datagodkendelse: Her er effekterne af EU's nye regler

EU’s nye Digital Markets Act-lov skal afhjælpe den store dominans, som tech-giganterne har på markedet, og her er, hvad den får af betydning.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om EU's nyligt vedtaget Digital Markets Act, og hvad de nye regler kan få af betydning.
575
3 min
En ny stor aftale er vedtaget i EU. Der er tale om Digital Market Act, som får betydning for de største tech-selskaber.

Digital Markets Act (DMA) kommer til at gælde for digitale platforme med en markedsværdi på 75 milliarder euro eller mere eller en årlig omsætning i EU på mindst 75 milliarder euro.

Det betyder blandt andet nye regler for diverse gatekeeping-platforme – som regnes for platforme med mindst 45 millioner EU-slutbrugere om måneden.

Formålet er at undgå, at nystartede eller mindre virksomheder møder en mur på vejen på markedet i form af tech-giganternes dominans eller blot bliver opkøbt af de store firmaer for at undgå konkurrence.

DMA opstiller en række krav til tech-giganternes forretninger, som også vil påvirke slutbrugeren.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest