Danske top-partnere kipper med hatten over Microsofts splinternye pointsystem og nye kategorier: Det kommer det til at betyde

Det er umiddelbart et positivt første indtryk, som Microsoft-partnerne har af tech-gigantens ændringer i partnernetværket, hvor der blandt andet bliver indført et pointsystem og skruet op for investeringerne i cloud.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs parternes reaktion på Microsoft seneste udmeldinger om partnernetværket.
767
4 min
Microsoft annoncerede for nylig en række ændringer til selskabets partnernetværk.

Microsoft Partner Network, som består af mere end 400.000 partnere på verdensplan – hvoraf 3.000 af dem er i Danmark – står altså overfor nye tiltag. Det oplyste Microsoft tidligere på måneden.

Ændringerne betyder blandt andet et større fokus på cloud, en anderledes kategorisering og certificering af partnere og et pointsystem.

Og det tyder på, at disse tiltag bliver taget imod med åbne arme af partnervirksomhederne. Selvom alle informationerne endnu ikke er helt på plads, er der begejstring for det, som er blevet annonceret.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos