Danske top-partnere kipper med hatten over Microsofts splinternye pointsystem og nye kategorier: Det kommer det til at betyde

Det er umiddelbart et positivt første indtryk, som Microsoft-partnerne har af tech-gigantens ændringer i partnernetværket, hvor der blandt andet bliver indført et pointsystem og skruet op for investeringerne i cloud.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs parternes reaktion på Microsoft seneste udmeldinger om partnernetværket.
767
4 min
Microsoft annoncerede for nylig en række ændringer til selskabets partnernetværk.

Microsoft Partner Network, som består af mere end 400.000 partnere på verdensplan – hvoraf 3.000 af dem er i Danmark – står altså overfor nye tiltag. Det oplyste Microsoft tidligere på måneden.

Ændringerne betyder blandt andet et større fokus på cloud, en anderledes kategorisering og certificering af partnere og et pointsystem.

Og det tyder på, at disse tiltag bliver taget imod med åbne arme af partnervirksomhederne. Selvom alle informationerne endnu ikke er helt på plads, er der begejstring for det, som er blevet annonceret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS