Huaweis forretning skrumper - men salget af Honor sikrer enormt overskud

Sanktioner og pres fra amerikansk side får fortsat Huaweis globale forretning til at skrumpe. Omsætningen går tilbage med 29 procent i 2021, men til gengæld lander selskabet et rekordstort overskud.

Artikel top billede

Huaweis samlede forretning mindskes med over en fjerdedel i 2021.

Omsætningen går tilbage med hele 29 procent og ender på 100 milliarder dollar, svarende til 673 milliarder kroner.

Det er blandt andet det vedvarende pres fra amerikansk side, der fortsat tynger toplinjen, skriver Reuters.

Men til gengæld lander Huawei det største overskud til dato. Bundlinjen stiger med 76 procent til 120 milliarder kroner.

Dette ekstraordinære resultat skyldes primært frasalget af smartphone-branded Honor og salget af serverforretningen. Begge frasalg var en reaktion på det enorme pres fra USA, lyder det.

Huaweis CFO, Meng Wanzhou, vendte tilbage til Kina i september efter, at hun har været tilbageholdt i Canada i godt tre år.

Her blev hun arresteret tilbage i 2019 på grund af anklager om, at associerede selskaber til Huawei har solgt udstyr til Iran trods amerikanske sanktioner mod landet.

Meng Wanzhou, der ligeledes er datter af stifter Ren Zhengfei, fortalte mandag i forbindelse med aflæggelse af årsregnskabet, at den amerikanske modstand har formået at gøre virksomheden stærkere.

"I løbet af de sidste par år ar voret hold været under et stort pres, og i denne proces er vi blevet mere forenede, og vores strategi er blevet mere tydelig," fortæller hun ifølge Reuters.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos