Huaweis forretning skrumper - men salget af Honor sikrer enormt overskud

Sanktioner og pres fra amerikansk side får fortsat Huaweis globale forretning til at skrumpe. Omsætningen går tilbage med 29 procent i 2021, men til gengæld lander selskabet et rekordstort overskud.

Artikel top billede

Huaweis samlede forretning mindskes med over en fjerdedel i 2021.

Omsætningen går tilbage med hele 29 procent og ender på 100 milliarder dollar, svarende til 673 milliarder kroner.

Det er blandt andet det vedvarende pres fra amerikansk side, der fortsat tynger toplinjen, skriver Reuters.

Men til gengæld lander Huawei det største overskud til dato. Bundlinjen stiger med 76 procent til 120 milliarder kroner.

Dette ekstraordinære resultat skyldes primært frasalget af smartphone-branded Honor og salget af serverforretningen. Begge frasalg var en reaktion på det enorme pres fra USA, lyder det.

Huaweis CFO, Meng Wanzhou, vendte tilbage til Kina i september efter, at hun har været tilbageholdt i Canada i godt tre år.

Her blev hun arresteret tilbage i 2019 på grund af anklager om, at associerede selskaber til Huawei har solgt udstyr til Iran trods amerikanske sanktioner mod landet.

Meng Wanzhou, der ligeledes er datter af stifter Ren Zhengfei, fortalte mandag i forbindelse med aflæggelse af årsregnskabet, at den amerikanske modstand har formået at gøre virksomheden stærkere.

"I løbet af de sidste par år ar voret hold været under et stort pres, og i denne proces er vi blevet mere forenede, og vores strategi er blevet mere tydelig," fortæller hun ifølge Reuters.

KMD A/S

Løsningsarkitekt i KMD

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S