Lønselskabet Lessor fravælger mit.dk - vil bruge e-Boks til at sende 400.000 lønsedler afsted

Lessor Group fravælger Netcompanys digitale postkasse Mit.dk og indgår tættere samarbejde med e-Boks, hvor selskabet vil sende 400.000 månedlige lønsedler afsted.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Lessor Group, der blandt andet står bag Danløn, har bestemt sig for, hvem man vil benytte til at distribuere sine lønsedler.

Og selskabet har besluttet, at det i første omgang fravælger Netcompanys helt nye digitale postkasse, mit.dk.

Sådan lyder det fra Henrik Møller, der er administrerende direktør for Lessor Group.

I fremtiden vil selskabet sende lønsedler, ansættelseskontrakter og andre HR-dokumenter til danskerne via e-Boks.

Det skriver e-Boks og Lessor Group i en meddelelse til Computerworld.

"Vi har taget et bevidst valg om at satse på e-Boks fremover. Det er en udbredt og moden platform, som vi ved, den enkelte lønmodtager kender og har tillid til, og derfor er det også et konkurrenceparameter over for virksomhederne, at vi understøtter e-Boks," siger Henrik Møller i meddelelsen, der fortsætter:

"Ud over at platformen står stærkt i Danmark, giver brugen af e-Boks også gode muligheder for at understøtte vores ambition om international vækst, for vi ser et stort potentiale både for lønadministration og andre HR-ydelser uden for Danmark."

Omkring 80.000 virksomheder bruger i dag et eller flere af Lessors løsninger. Kernemålgruppen er her små og mellemstore virksomheder, skriver selskabet.

Lessor Group forventer at sende cirka fem millioner dokumenter til e-Boks hvert år.

Mit.dk begyndte med en fejl

21. marts i år blev Digital Post flyttet over på Netcompanys nye infrastruktur, og derved afgav e-Boks opgaven med at drive den bagvedliggende løsning.

Netcompany vandt nemlig udbuddet i 2019 foran e-Boks, der havde siddet på løsningen i ti år.

Både e-Boks og Netcompany driver nu visningsklienter for digital post, hvilket betyder, at danskerne kan benytte sig af begge løsninger samt borger.dk.

Mandag sidste uge tændte Netcompany for deres postløsning, der findes på Mit.dk, men her endte starten med at blive problematisk.

En fejl gjorde, at indloggede brugere kunne tilgå andre profilers oplysninger. Dette forårsagede, at selskabet trak stikket til løsningen og først fik tændt det igen 55 timer senere om onsdagen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS