Lønselskabet Lessor fravælger mit.dk - vil bruge e-Boks til at sende 400.000 lønsedler afsted

Lessor Group fravælger Netcompanys digitale postkasse Mit.dk og indgår tættere samarbejde med e-Boks, hvor selskabet vil sende 400.000 månedlige lønsedler afsted.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Lessor Group, der blandt andet står bag Danløn, har bestemt sig for, hvem man vil benytte til at distribuere sine lønsedler.

Og selskabet har besluttet, at det i første omgang fravælger Netcompanys helt nye digitale postkasse, mit.dk.

Sådan lyder det fra Henrik Møller, der er administrerende direktør for Lessor Group.

I fremtiden vil selskabet sende lønsedler, ansættelseskontrakter og andre HR-dokumenter til danskerne via e-Boks.

Det skriver e-Boks og Lessor Group i en meddelelse til Computerworld.

"Vi har taget et bevidst valg om at satse på e-Boks fremover. Det er en udbredt og moden platform, som vi ved, den enkelte lønmodtager kender og har tillid til, og derfor er det også et konkurrenceparameter over for virksomhederne, at vi understøtter e-Boks," siger Henrik Møller i meddelelsen, der fortsætter:

"Ud over at platformen står stærkt i Danmark, giver brugen af e-Boks også gode muligheder for at understøtte vores ambition om international vækst, for vi ser et stort potentiale både for lønadministration og andre HR-ydelser uden for Danmark."

Omkring 80.000 virksomheder bruger i dag et eller flere af Lessors løsninger. Kernemålgruppen er her små og mellemstore virksomheder, skriver selskabet.

Lessor Group forventer at sende cirka fem millioner dokumenter til e-Boks hvert år.

Mit.dk begyndte med en fejl

21. marts i år blev Digital Post flyttet over på Netcompanys nye infrastruktur, og derved afgav e-Boks opgaven med at drive den bagvedliggende løsning.

Netcompany vandt nemlig udbuddet i 2019 foran e-Boks, der havde siddet på løsningen i ti år.

Både e-Boks og Netcompany driver nu visningsklienter for digital post, hvilket betyder, at danskerne kan benytte sig af begge løsninger samt borger.dk.

Mandag sidste uge tændte Netcompany for deres postløsning, der findes på Mit.dk, men her endte starten med at blive problematisk.

En fejl gjorde, at indloggede brugere kunne tilgå andre profilers oplysninger. Dette forårsagede, at selskabet trak stikket til løsningen og først fik tændt det igen 55 timer senere om onsdagen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job