Medarbejderne forsvinder og robotterne rykker for alvor ind på fabrikkerne: Corona og krig har sat skub i robot-udviklingen

Under både Brexit, corona-krisen og krigen i Ukraine har usikkerheden bredt sig i hele verden. Det mærker særligt produktionsfabrikkerne, der har problemer med at holde på medarbejderne. Men nu kommer robotterne.

Artikel top billede

Først Covid-19 og nu Vladimir Putins krig mod Ukraine har skabt bølgegang i prisniveauet blandt visse varer.

Og fabrikkerne i særligt USA og Storbritannien har kæmpet med at holde produktionsniveauet oppe.

Det skriver mediet Finans, der har talt med stifter af og direktør for den danske rådgivningsvirksomhed Gain&Co Søren Peters. Gain&Co's formål er at rådgive kunder om brugen af robotter i forretningen.

Han fortæller, at det ofte intet problem er for fabrikkerne at afsætte deres varer, men at mangel på medarbejdere udfordrer produktionsniveauet. Nogen af de helt store spillere er endog helt nede på 20 til 40 procent af deres normale produktion, ifølge Søren Peters.

Gain&Co selv rykkede ind i USA i oktober og har siden haft ufatteligt travlt. Virksomheden har lukket et tocifret antal kontrakter alene den sidste måned fortæller direktøren.

Derfor forventer Gain&Co at vokse fra 50 til 100 ansatte i løbet af 2022.

"Jeg kunne godt sige, at det er fordi, vi er fantastiske, men det er fordi, de har det svært. Før kunne man altid lige skaffe en lavtlønnet medarbejder. Nu er det brast sammen under covid," udtaler Peters til Finans.

Noget af det, som virksomheder, der endnu ikke har automatiseret arbejdet, let kan gøre, er at se på de robot-løsninger, der allerede er veletablerede og -afprøvede.

Det er eksempelvis pakning af varer for enden af samlebåndet eller pakning på paller. To opgaver, der ikke er specielt avancerede at implemtere.

Annonce

Annonceindlæg fra Partnertekst

Sådan bliver 5G en reel bredbåndsløsning i danske hjem

5G er for længst gået fra buzzword til reel infrastruktur, også i almindelige husstande.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S