Medarbejderne forsvinder og robotterne rykker for alvor ind på fabrikkerne: Corona og krig har sat skub i robot-udviklingen

Under både Brexit, corona-krisen og krigen i Ukraine har usikkerheden bredt sig i hele verden. Det mærker særligt produktionsfabrikkerne, der har problemer med at holde på medarbejderne. Men nu kommer robotterne.

Artikel top billede

Først Covid-19 og nu Vladimir Putins krig mod Ukraine har skabt bølgegang i prisniveauet blandt visse varer.

Og fabrikkerne i særligt USA og Storbritannien har kæmpet med at holde produktionsniveauet oppe.

Det skriver mediet Finans, der har talt med stifter af og direktør for den danske rådgivningsvirksomhed Gain&Co Søren Peters. Gain&Co's formål er at rådgive kunder om brugen af robotter i forretningen.

Han fortæller, at det ofte intet problem er for fabrikkerne at afsætte deres varer, men at mangel på medarbejdere udfordrer produktionsniveauet. Nogen af de helt store spillere er endog helt nede på 20 til 40 procent af deres normale produktion, ifølge Søren Peters.

Gain&Co selv rykkede ind i USA i oktober og har siden haft ufatteligt travlt. Virksomheden har lukket et tocifret antal kontrakter alene den sidste måned fortæller direktøren.

Derfor forventer Gain&Co at vokse fra 50 til 100 ansatte i løbet af 2022.

"Jeg kunne godt sige, at det er fordi, vi er fantastiske, men det er fordi, de har det svært. Før kunne man altid lige skaffe en lavtlønnet medarbejder. Nu er det brast sammen under covid," udtaler Peters til Finans.

Noget af det, som virksomheder, der endnu ikke har automatiseret arbejdet, let kan gøre, er at se på de robot-løsninger, der allerede er veletablerede og -afprøvede.

Det er eksempelvis pakning af varer for enden af samlebåndet eller pakning på paller. To opgaver, der ikke er specielt avancerede at implemtere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network