Artikel top billede

(Foto: Photo by Celia Ortega on Unsplash)

Skal alle danske børn fortsat lære at programmere? Frygter at nyt it-fag havner i syltekrukken

Et halvt år efter, at en evaluering af it-faget teknologiforståelse i folkeskolen blev offentliggjort er der stadigvæk intet nyt om fagets skæbne. Nu frygter flere aktører, at faget og de store ambitioner for elevernes digitale kompetencer er havnet i en syltekrukke.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvad status er for planerne om at introducere faget teknologiforståelse i folkeksolen
  • Få indblik I hvorfor flere aktører kræver en afklaring på fagets fremtid
904
4:45 min
Der er endnu tvivl om, hvad der kommer til at ske med faget teknologiforståelse i folkeskolen, når fagets prøveperiode udløber i sommeren 2023.

Spørgsmålet er derfor om den tidligere VLAK-regerings ambition om, at alle elever i den danske folkeskole skal lære at kode står for fald?

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Tidligere Ecco-CIO Ulrik Balling Hansen lander internationalt topjob

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

LA, SF og erhvervslivet er enige: Sådan opnår Danmark digital suverænitet

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Hvad taler 3.000 it-folk om på årets AI- og cloudfestival? Fem it-professionelle giver dig svaret

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny topchef for 2.000 medarbejdere: Her er Carsten Fensholts plan med Aeven

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny AI-model er trænet på sundhedsdata fra millioner af danskere: Kan forudse din risiko for mere end 1.000 sygdomme