WM-data tilfreds trods tilbagegang

Helbredet skranter lidt for leverandøren af it-sundhedsydelser WM-data Health Care, der må notere sig en mindre tilbagegang på de fleste poster i regnskabet. På trods af tilbagegangen ser ledelsen lyst på fremtiden.

Leverandøren af it-sundhedsydelser WM-data Health Care er gået tilbage på både omsætning og indtjening i sit første år.

WM-data Health Care udspringer af den århusianske leverandør af it-sundhedsydelser, B-Data, som den svenske it-koncern WM-data overtog ved årets begyndelse.

Regnskabsåret blev i den forbindelse ændret til at følge kalenderåret, og derfor dækker det kommende regnskabsår kun perioden den første juli til den 31. december.

Store ambitioner

WM-data erklærede i forbindelse med overtagelsen af B-Data, at målet med købet er i løbet af de kommende år at skabe den førende it-sundhedsorganisation i Danmark.

I dag trekvart år senere er der tre mand mindre i virksomheden.

Samtidig har den samlede virksomhed måttet acceptere en lille tilbagegang i alle betydende nøgletal undtagen egenkapitalen, der er steget med to millioner kroner.

WM-data Healthcare A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Omsætning40,741,3
Resultat før finansielle poster2,73,0
Resultat før skat 2,73,1
Resultat1,92,1
Egenkapital7,55,6
Antal ansatte6265

På trods af tilbagegangen er det direktionens og bestyrelsens forventning, "at den positive trend kan fortsættes i 2004 og 2005 grundet en god markedsposition indenfor virksomhedens kerneområder."

Det har ikke været muligt at få en forklaring fra ledelsen om, hvordan denne positive trend kan aflæses i regnskabet.

Vandt ellers terræn

Tre leverandører udover WM-data Healthcare var i foråret trukket frem forrest i feltet i forhold til antallet af sygehusejere, som de leverer EPJ-moduler til.

WM-data vandt faktisk terræn på forårets opkøb af B-Data, og siden maj 2004 har WM-data scoret de fleste nye ordrer, men det kan altså ikke umiddelbart ses i regnskabet.

Det bliver i øvrigt et konsortium ledet af Mærsk Data-selskabet Acure, der skal levere og drive det landsdækkende patientregister, som de elektroniske patientjournaler skal indberette til.

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S