WM-data tilfreds trods tilbagegang

Helbredet skranter lidt for leverandøren af it-sundhedsydelser WM-data Health Care, der må notere sig en mindre tilbagegang på de fleste poster i regnskabet. På trods af tilbagegangen ser ledelsen lyst på fremtiden.

Leverandøren af it-sundhedsydelser WM-data Health Care er gået tilbage på både omsætning og indtjening i sit første år.

WM-data Health Care udspringer af den århusianske leverandør af it-sundhedsydelser, B-Data, som den svenske it-koncern WM-data overtog ved årets begyndelse.

Regnskabsåret blev i den forbindelse ændret til at følge kalenderåret, og derfor dækker det kommende regnskabsår kun perioden den første juli til den 31. december.

Store ambitioner

WM-data erklærede i forbindelse med overtagelsen af B-Data, at målet med købet er i løbet af de kommende år at skabe den førende it-sundhedsorganisation i Danmark.

I dag trekvart år senere er der tre mand mindre i virksomheden.

Samtidig har den samlede virksomhed måttet acceptere en lille tilbagegang i alle betydende nøgletal undtagen egenkapitalen, der er steget med to millioner kroner.

WM-data Healthcare A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Omsætning40,741,3
Resultat før finansielle poster2,73,0
Resultat før skat 2,73,1
Resultat1,92,1
Egenkapital7,55,6
Antal ansatte6265

På trods af tilbagegangen er det direktionens og bestyrelsens forventning, "at den positive trend kan fortsættes i 2004 og 2005 grundet en god markedsposition indenfor virksomhedens kerneområder."

Det har ikke været muligt at få en forklaring fra ledelsen om, hvordan denne positive trend kan aflæses i regnskabet.

Vandt ellers terræn

Tre leverandører udover WM-data Healthcare var i foråret trukket frem forrest i feltet i forhold til antallet af sygehusejere, som de leverer EPJ-moduler til.

WM-data vandt faktisk terræn på forårets opkøb af B-Data, og siden maj 2004 har WM-data scoret de fleste nye ordrer, men det kan altså ikke umiddelbart ses i regnskabet.

Det bliver i øvrigt et konsortium ledet af Mærsk Data-selskabet Acure, der skal levere og drive det landsdækkende patientregister, som de elektroniske patientjournaler skal indberette til.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job