WM-data tilfreds trods tilbagegang

Helbredet skranter lidt for leverandøren af it-sundhedsydelser WM-data Health Care, der må notere sig en mindre tilbagegang på de fleste poster i regnskabet. På trods af tilbagegangen ser ledelsen lyst på fremtiden.

Leverandøren af it-sundhedsydelser WM-data Health Care er gået tilbage på både omsætning og indtjening i sit første år.

WM-data Health Care udspringer af den århusianske leverandør af it-sundhedsydelser, B-Data, som den svenske it-koncern WM-data overtog ved årets begyndelse.

Regnskabsåret blev i den forbindelse ændret til at følge kalenderåret, og derfor dækker det kommende regnskabsår kun perioden den første juli til den 31. december.

Store ambitioner

WM-data erklærede i forbindelse med overtagelsen af B-Data, at målet med købet er i løbet af de kommende år at skabe den førende it-sundhedsorganisation i Danmark.

I dag trekvart år senere er der tre mand mindre i virksomheden.

Samtidig har den samlede virksomhed måttet acceptere en lille tilbagegang i alle betydende nøgletal undtagen egenkapitalen, der er steget med to millioner kroner.

WM-data Healthcare A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Omsætning40,741,3
Resultat før finansielle poster2,73,0
Resultat før skat 2,73,1
Resultat1,92,1
Egenkapital7,55,6
Antal ansatte6265

På trods af tilbagegangen er det direktionens og bestyrelsens forventning, "at den positive trend kan fortsættes i 2004 og 2005 grundet en god markedsposition indenfor virksomhedens kerneområder."

Det har ikke været muligt at få en forklaring fra ledelsen om, hvordan denne positive trend kan aflæses i regnskabet.

Vandt ellers terræn

Tre leverandører udover WM-data Healthcare var i foråret trukket frem forrest i feltet i forhold til antallet af sygehusejere, som de leverer EPJ-moduler til.

WM-data vandt faktisk terræn på forårets opkøb af B-Data, og siden maj 2004 har WM-data scoret de fleste nye ordrer, men det kan altså ikke umiddelbart ses i regnskabet.

Det bliver i øvrigt et konsortium ledet af Mærsk Data-selskabet Acure, der skal levere og drive det landsdækkende patientregister, som de elektroniske patientjournaler skal indberette til.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Csis Security Group A/S

Senior Director, People & Culture

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil