WM-data tilfreds trods tilbagegang

Helbredet skranter lidt for leverandøren af it-sundhedsydelser WM-data Health Care, der må notere sig en mindre tilbagegang på de fleste poster i regnskabet. På trods af tilbagegangen ser ledelsen lyst på fremtiden.

Leverandøren af it-sundhedsydelser WM-data Health Care er gået tilbage på både omsætning og indtjening i sit første år.

WM-data Health Care udspringer af den århusianske leverandør af it-sundhedsydelser, B-Data, som den svenske it-koncern WM-data overtog ved årets begyndelse.

Regnskabsåret blev i den forbindelse ændret til at følge kalenderåret, og derfor dækker det kommende regnskabsår kun perioden den første juli til den 31. december.

Store ambitioner

WM-data erklærede i forbindelse med overtagelsen af B-Data, at målet med købet er i løbet af de kommende år at skabe den førende it-sundhedsorganisation i Danmark.

I dag trekvart år senere er der tre mand mindre i virksomheden.

Samtidig har den samlede virksomhed måttet acceptere en lille tilbagegang i alle betydende nøgletal undtagen egenkapitalen, der er steget med to millioner kroner.

WM-data Healthcare A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Omsætning40,741,3
Resultat før finansielle poster2,73,0
Resultat før skat 2,73,1
Resultat1,92,1
Egenkapital7,55,6
Antal ansatte6265

På trods af tilbagegangen er det direktionens og bestyrelsens forventning, "at den positive trend kan fortsættes i 2004 og 2005 grundet en god markedsposition indenfor virksomhedens kerneområder."

Det har ikke været muligt at få en forklaring fra ledelsen om, hvordan denne positive trend kan aflæses i regnskabet.

Vandt ellers terræn

Tre leverandører udover WM-data Healthcare var i foråret trukket frem forrest i feltet i forhold til antallet af sygehusejere, som de leverer EPJ-moduler til.

WM-data vandt faktisk terræn på forårets opkøb af B-Data, og siden maj 2004 har WM-data scoret de fleste nye ordrer, men det kan altså ikke umiddelbart ses i regnskabet.

Det bliver i øvrigt et konsortium ledet af Mærsk Data-selskabet Acure, der skal levere og drive det landsdækkende patientregister, som de elektroniske patientjournaler skal indberette til.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S