Test: Snedig app gør denne ellers kedelige blækprinter meget mere interessant

Test: HP's alt i en printer Envy Inspire 7920ez er endnu en halv-kedelig blækprinter. Men brug den sammen med dens smartphoto-applikation og billedet vender.

Artikel top billede

Printeren gør ikke meget væsen af sig, og det er godkendt. Det skal en alt-i-en printer heller ikke gøre. (Foto: HP PR)

Jeg har sagt det før: En blækprinter er omtrent lige så interessant som at købe agurk i det lokale supermarked.

Der er absolut intet sexet over en alt-i-en-blækprinter pakket ind i kedelig knækket hvid plastik.

Den er et nødvendigt onde, og her adskiller HP’s Envy 7920ez sig da heller ikke meget fra mængden. Den fylder meget lidt på dit bord og har et lille display, hvor du kan styre herlighederne.

Læg dertil papirbakke med plads til 125 ark og en dokumentføder til scanneren, og der er "fuld plade". Altså alt sammen noget, som vi har set før.

Og det er da bestemt fint og godkendt. Ikke mindst til prisen på omkring 1.400 kroner. Ikke billigt, men godkendt.

Applikation med mening

Det, der adskiller HP lidt fra mængden, er den applikation, der medfølger til iOS eller Android.

Med app'en kan du ikke kun opsætte printeren, du kan også printe, når du er på farten.

Har du handlet og vil have et print af kvitteringen, som du lige har fået på mail eller andet, kan du sætte den til at printe.

Og du kan ikke mindst få printeren til at vente med at printe, til du er i nærheden. Det er jo nærmest som en såkaldt follow me-printer, som man kender fra kontoret. Blot til privaten.

Mest til private

For uanset den smarte funktion, så er denne HP mest til privat brug eller til den lille virksomhed.

Til familien eller andre, der skal dele en printer, er funktionen med applikationen smart og giver lidt privatliv.

Funktionen gælder jo uanset, om du printer vigtige private dokumenter, feriefotos eller billeder af kattekillinger.

Du kan styre flere funktioner i applikationen, og det fungerer godt. Faktisk så godt, at jeg kun brugte printerens lille display under første opstart.

Du kan sikre, at du får nyt blæk automatisk, hvis du tilmelder dig en ordning via HP.

Og uanset om det er mere kostbart eller det modsatte. Så betaler jeg personlig gerne lidt mere for at sikre, at tankene altid er fyldte.

Godkendte tekst print

HP-maskinen printer nydeligt, og her er den hverken værre eller bedre end pristilsvarende konkurrenter.

Første side er ude på under 20 sekunder, og herefter printes der hurtigt.

Et foto på A4 tager næsten tre minutter, og her noterer vi fine, men ikke prangende, farver. Her er bestemt ikke tale om en fotoprinter fra øverste hylde.

Men brug den med HP’s foto-papir, og det er godkendt til den ikke professionelle.

Helt personligt er der mange printere, som jeg bedre kan lide end denne HP. Men de er mere kostbare. Og netop med prisen i mente gør HP-maskinen det over gennemsnittet. Og her trækker den førnævnte applikation godt op i regnskabet.

Så alt andet lige er det godt tænkt og ikke mindst udført fra HP. At nytænke en alt-i-en blækprinter kræver lidt ud over det sædvanlige. Og det er lykkes.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job