"Du kan ikke gemme dig" - USA sanktionerer russisk darkweb-marked efter koordineret aktion med tysk politi

"Du kan ikke gemme dig på darknet eller deres fora, og du kan ikke gemme dig i Rusland eller andre steder i verden." Sådan lyder beskeden efter, at et af de største darkweb-markedspladser nu bliver ramt af amerikanske sanktioner.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Tirsdag har det amerikanske finansministeriums kontor for kontrol med udenlandske aktiver (OFAC) sanktioneret verdens største og mest fremtrædende darknet-marked, Hydra Market.

De nye sanktioner forbyder amerikanske personer at yde eller modtage "enhvert bidrag eller levering af midler, varer eller tjenester" til Hydra eller en anden russisk handelsplatform Garantex, skriver finansministeriet i et indlæg på det amerikanske finansministeries hjemmeside.

Sanktioneringen er et led i den indsats, der skal forstyrre spredningen af ​​ondsindede cyberkriminalitets-tjenester, farlige stoffer og andre ulovlige tilbud, som tilgængelige via det russisk-baserede websted.

Foruden et samarbejde mellem de amerikanske politimyndigheder, så rækker samarbejdet om at komme kriminaliteten til livs også over Atlanten, hvor det tyske føderale kriminalpoliti tirsdag lukkede Hydra-servere i Tyskland og beslaglagde bitcoin for 25 millioner dollar.

Den ameriskanske finansminister, Janet L. Yellen siger, i en direkte besked rettet mod de it-kriminelle efter aktionen:

"Vores handlinger sender i dag et budskab til kriminelle om, at du ikke kan gemme dig på darknet eller dennes fora, og du kan ikke gemme dig i Rusland eller andre steder i verden. I koordinering med allierede og partnere, som Tyskland og Estland, vil vi fortsætte med at forstyrre disse netværk."

Ifølge blockchain-forskere, skriver mediet Reuters, kom cirka 86 procent af alle de ulovlige bitcoin, der blev modtaget direkte af russiske kryptobørser i 2019, fra netop Hydra.

Hydra beskrives af det amerikanske finansministerium som verdens "største og mest fremtrædende darknet-marked."

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job