"Du kan ikke gemme dig" - USA sanktionerer russisk darkweb-marked efter koordineret aktion med tysk politi

"Du kan ikke gemme dig på darknet eller deres fora, og du kan ikke gemme dig i Rusland eller andre steder i verden." Sådan lyder beskeden efter, at et af de største darkweb-markedspladser nu bliver ramt af amerikanske sanktioner.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Tirsdag har det amerikanske finansministeriums kontor for kontrol med udenlandske aktiver (OFAC) sanktioneret verdens største og mest fremtrædende darknet-marked, Hydra Market.

De nye sanktioner forbyder amerikanske personer at yde eller modtage "enhvert bidrag eller levering af midler, varer eller tjenester" til Hydra eller en anden russisk handelsplatform Garantex, skriver finansministeriet i et indlæg på det amerikanske finansministeries hjemmeside.

Sanktioneringen er et led i den indsats, der skal forstyrre spredningen af ​​ondsindede cyberkriminalitets-tjenester, farlige stoffer og andre ulovlige tilbud, som tilgængelige via det russisk-baserede websted.

Foruden et samarbejde mellem de amerikanske politimyndigheder, så rækker samarbejdet om at komme kriminaliteten til livs også over Atlanten, hvor det tyske føderale kriminalpoliti tirsdag lukkede Hydra-servere i Tyskland og beslaglagde bitcoin for 25 millioner dollar.

Den ameriskanske finansminister, Janet L. Yellen siger, i en direkte besked rettet mod de it-kriminelle efter aktionen:

"Vores handlinger sender i dag et budskab til kriminelle om, at du ikke kan gemme dig på darknet eller dennes fora, og du kan ikke gemme dig i Rusland eller andre steder i verden. I koordinering med allierede og partnere, som Tyskland og Estland, vil vi fortsætte med at forstyrre disse netværk."

Ifølge blockchain-forskere, skriver mediet Reuters, kom cirka 86 procent af alle de ulovlige bitcoin, der blev modtaget direkte af russiske kryptobørser i 2019, fra netop Hydra.

Hydra beskrives af det amerikanske finansministerium som verdens "største og mest fremtrædende darknet-marked."

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job