EU vil indføre gebyr for de store it-platforme i Europa: Skal betale 0,1 procent af deres årlige globale overskud til EU

EU vil have de tech-kæmper til at betale 0,1 procent af deres årlige overskud til EU. Pengene skal blandt andet finansiere EU’s overvågning af, om tech-kæmperne er compliant med EU-regler.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU vil have de store tech-kæmper til at lægge 0,1 procent af deres årlige overskud på bordet hos EU.

Pengene skal bruges til at finansiere EU’s monitorering af de selvsamme it-kæmper, som altså selv skal betale for, at EU holder øje med, om de nu også følger de af EU fastsatte regler.

Sådan lyder et forslag, der ifølge Reuters for tiden cirkulerer i EU-systemet.

Her kaldes det kommende gebyr for et ‘supervisory fee’, som skal udregnes ud fra de ‘estimerede omkostninger,’ som EU vil have på at monitorere og rådgive selskabernes overholdelse af EU’s regler.

“Gebyret skal ikke overstige 0,1 procent af den globale netto-indtjening for leverandører af meget store online-platforme (eller meget store søgemaskiner) i det forudgående finansår,” hedder det ifølge Reuters.

EU definerer ‘meget store online-platforme’ som platforme med mindst 45 millioner månedlige brugere i EU.

Dog fremgår det af forslaget ifølge Reuters, at ‘not-for-profit’-leverandører vil være fritaget for at betale gebyret. Dette tæller eksempelvis Wikipedia.

Ifølge Reuters har danske Margrethe Vestager oplyst, at det måske kommende gebyr vil kunne indbringe EU mellem 22 millioner og 30 millioner euro om året.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S