EU vil indføre gebyr for de store it-platforme i Europa: Skal betale 0,1 procent af deres årlige globale overskud til EU

EU vil have de tech-kæmper til at betale 0,1 procent af deres årlige overskud til EU. Pengene skal blandt andet finansiere EU’s overvågning af, om tech-kæmperne er compliant med EU-regler.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU vil have de store tech-kæmper til at lægge 0,1 procent af deres årlige overskud på bordet hos EU.

Pengene skal bruges til at finansiere EU’s monitorering af de selvsamme it-kæmper, som altså selv skal betale for, at EU holder øje med, om de nu også følger de af EU fastsatte regler.

Sådan lyder et forslag, der ifølge Reuters for tiden cirkulerer i EU-systemet.

Her kaldes det kommende gebyr for et ‘supervisory fee’, som skal udregnes ud fra de ‘estimerede omkostninger,’ som EU vil have på at monitorere og rådgive selskabernes overholdelse af EU’s regler.

“Gebyret skal ikke overstige 0,1 procent af den globale netto-indtjening for leverandører af meget store online-platforme (eller meget store søgemaskiner) i det forudgående finansår,” hedder det ifølge Reuters.

EU definerer ‘meget store online-platforme’ som platforme med mindst 45 millioner månedlige brugere i EU.

Dog fremgår det af forslaget ifølge Reuters, at ‘not-for-profit’-leverandører vil være fritaget for at betale gebyret. Dette tæller eksempelvis Wikipedia.

Ifølge Reuters har danske Margrethe Vestager oplyst, at det måske kommende gebyr vil kunne indbringe EU mellem 22 millioner og 30 millioner euro om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S