Amerikansk super-investor køber 11 procent af HP for 29 milliarder kroner

Warren Buffet har købt 121 millioner aktier i HP, og det har sendt selskabets aktiekurs på himmelflugt.

Artikel top billede

Den amerikanske super-investor Warren Buffet offentliggjorde onsdag, at hans selskab Berkshire Hathaway har opkøbt næsten 121 millioner aktier i HP Inc., hvilket svarer til en ejeranden på 11,4 procent.

Nyheden om opkøbet fik ifølge nyhedsbureauet Reuters HP’s aktier til at stige med 10 procent.

Warren Buffets aktier i HP havde ifølge Reuters onsdag en samlet værdi på 4,2 milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 29 milliarder danske kroner.

Opkøbet af HP-aktier er Berkshire Hathaways tredje store opkøb siden februar.

Selskabet har også købt det amerikanske forsikringsselskab Alleghany Corp og olie- og gasselskabet Occidental Petroleum Corp.

Tjente formue på Apple-investering

Berkshire Hathaway har også gennem adskillige år også været storaktionær i Apple, og i januar kom det frem, at han på daværende tidspunktet havde tjent intet mindre 790 milliarder kroner på sin Apple-investering.

Warren Buffet, der har fået tilnavnet Oraklet fra Omaha, er kendt for at være verdens mest prominente såkaldte value-investor, hvilket vil sige, at han målrettet går efter at investere i aktier, hvor han vurderer, at selskabets reelle værdi overstiger den nuværende børsværdien.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job