Under coronakrisen blev vi lovet et nyt fleksibelt arbejdsliv. Men allerede nu er morgentrafikken tættere og tungere end nogensinde før

Morgentrafikken virker tungere end nogensinde før, og pludselig virker drømmen om et nyt arbejdsliv efter corona meget langt væk. Men måske er det netop nu, at vi skal holde topcheferne op på de løfter, som de stillede medarbejderne i udsigt under coronakrisen.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Alexander Popov)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Har vi glemt det vi lærte under coronakrisen, og bliv klogere på om vi har indrettet vores arbejdsliv forkert
  • Er det utopi helt droppe erhvervslejemålene? Hør om en dansk virksomhed, som rent faktisk har gjort det
1.214
6:15 min
Arbejde er ikke et sted, du tager hen. Det er noget, som du gør, lød det fra den ene arbejdsgiver efter den anden i kølvandet på corona-pandemien.

I mange år var hjemmearbejde ellers en udskældt disciplin, som ofte blev set som et slet skjult forsøg på at tiltuske sig en halv eller hel fridag.

Men det ændrede sig, da pandemien ramte, og alle flyttede ind på hjemmekontorerne og Teams, Zoom og Slack blev uundværlige digitale værktøjer.

Der var et før og et efter mart 2020, måtte vi forstå. Nu skulle det være slut med mistænkeliggørelsen af hjemmearbejdet, og nu skulle vores arbejdsliv være smartere og mere fleksibelt.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S