Hjemmearbejde får mange til at give den en skalle efter børnene er lagt i seng: Men pas på, advarer Satya Nadella

Corona har ført til en opblomstring for hjemmearbejde. Mange giver den lige en omgang ved computeren ud på aftenen, når børnene er lagt i seng. I Microsoft er den gennemsnitlige arbejdsdag blevet 46 minutter længere på grund af hjemmearbejde. Microsoft-topchef Satya Nadella advarer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Microsofts topchef, Satya Nadella, er bekymret over den tiltagende tendens med, at medarbejdere sætter sig ved computeren om aftenen, når børnene er lagt i seng.

Der er nemlig en fare forbundet ved, at arbejdsdagene bliver længere og længere.

Microsoft har i et stykke tid indsamlet meget store mængder data fra ikke mindst brugen af Teams for at undersøge, hvordan ‘remote work’ påvirker samarbejde på arbejdspladsen.

Disse data viser klart, at folk, der arbejder ved computere, har fået et tredje ‘peak’ i dagens løb. Det ligger i de sene aftentimer, hvor Microsoft tydeligt kan se, at der for alvor kommer gang i tastaturerne.

De øvrige to peaks ligger midt på formiddagen og tidligt på eftermiddagen, hvor der også for alvor er gang i produktiviteten på computerne.

Satya Nadella opfordrer nu alle til at være opmærksomme på denne tendens.

“Vi måler [typisk] produktivitet ud fra output og samarbejde, men vel-befindene er et af de vigtigste elementer i produktivitet,” siger Satya Nadella ifølge Bloomberg.

“Vi ved, hvad stress kan gøre. Vi er nødt til at have bløde kompetencer og satse på god, gammeldags ledelse, så folks velbefindende kommer i højsædet,” siger Nadella.

Han peger på, at man som leder bør klarlægge forventningerne.

“Jeg kan opstille den forventning, at vores folk kan modtage en mail fra CEO’en i weeekenden, men ikke skal føle sig forpligtede til at svare,” siger han.

Microsoft har ifølge Satya Nadella ansat op mod 50.000 medarbejdere under corona-pandemien.

Selskabets målinger viser, at omkring en tredjedel af selskabets ansatte har ‘peaks’ om formiddagen og eftermiddagen, mens lidt færre har en peak omkring klokken 22:00.

Målingerne viser, at arbejdsdagens længde under corona-pandemien i Microsoft i gennemsnit er blevet 46 minutter længere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune