Hjemmearbejde får mange til at give den en skalle efter børnene er lagt i seng: Men pas på, advarer Satya Nadella

Corona har ført til en opblomstring for hjemmearbejde. Mange giver den lige en omgang ved computeren ud på aftenen, når børnene er lagt i seng. I Microsoft er den gennemsnitlige arbejdsdag blevet 46 minutter længere på grund af hjemmearbejde. Microsoft-topchef Satya Nadella advarer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Microsofts topchef, Satya Nadella, er bekymret over den tiltagende tendens med, at medarbejdere sætter sig ved computeren om aftenen, når børnene er lagt i seng.

Der er nemlig en fare forbundet ved, at arbejdsdagene bliver længere og længere.

Microsoft har i et stykke tid indsamlet meget store mængder data fra ikke mindst brugen af Teams for at undersøge, hvordan ‘remote work’ påvirker samarbejde på arbejdspladsen.

Disse data viser klart, at folk, der arbejder ved computere, har fået et tredje ‘peak’ i dagens løb. Det ligger i de sene aftentimer, hvor Microsoft tydeligt kan se, at der for alvor kommer gang i tastaturerne.

De øvrige to peaks ligger midt på formiddagen og tidligt på eftermiddagen, hvor der også for alvor er gang i produktiviteten på computerne.

Satya Nadella opfordrer nu alle til at være opmærksomme på denne tendens.

“Vi måler [typisk] produktivitet ud fra output og samarbejde, men vel-befindene er et af de vigtigste elementer i produktivitet,” siger Satya Nadella ifølge Bloomberg.

“Vi ved, hvad stress kan gøre. Vi er nødt til at have bløde kompetencer og satse på god, gammeldags ledelse, så folks velbefindende kommer i højsædet,” siger Nadella.

Han peger på, at man som leder bør klarlægge forventningerne.

“Jeg kan opstille den forventning, at vores folk kan modtage en mail fra CEO’en i weeekenden, men ikke skal føle sig forpligtede til at svare,” siger han.

Microsoft har ifølge Satya Nadella ansat op mod 50.000 medarbejdere under corona-pandemien.

Selskabets målinger viser, at omkring en tredjedel af selskabets ansatte har ‘peaks’ om formiddagen og eftermiddagen, mens lidt færre har en peak omkring klokken 22:00.

Målingerne viser, at arbejdsdagens længde under corona-pandemien i Microsoft i gennemsnit er blevet 46 minutter længere.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S