Hjemmearbejde får mange til at give den en skalle efter børnene er lagt i seng: Men pas på, advarer Satya Nadella

Corona har ført til en opblomstring for hjemmearbejde. Mange giver den lige en omgang ved computeren ud på aftenen, når børnene er lagt i seng. I Microsoft er den gennemsnitlige arbejdsdag blevet 46 minutter længere på grund af hjemmearbejde. Microsoft-topchef Satya Nadella advarer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Microsofts topchef, Satya Nadella, er bekymret over den tiltagende tendens med, at medarbejdere sætter sig ved computeren om aftenen, når børnene er lagt i seng.

Der er nemlig en fare forbundet ved, at arbejdsdagene bliver længere og længere.

Microsoft har i et stykke tid indsamlet meget store mængder data fra ikke mindst brugen af Teams for at undersøge, hvordan ‘remote work’ påvirker samarbejde på arbejdspladsen.

Disse data viser klart, at folk, der arbejder ved computere, har fået et tredje ‘peak’ i dagens løb. Det ligger i de sene aftentimer, hvor Microsoft tydeligt kan se, at der for alvor kommer gang i tastaturerne.

De øvrige to peaks ligger midt på formiddagen og tidligt på eftermiddagen, hvor der også for alvor er gang i produktiviteten på computerne.

Satya Nadella opfordrer nu alle til at være opmærksomme på denne tendens.

“Vi måler [typisk] produktivitet ud fra output og samarbejde, men vel-befindene er et af de vigtigste elementer i produktivitet,” siger Satya Nadella ifølge Bloomberg.

“Vi ved, hvad stress kan gøre. Vi er nødt til at have bløde kompetencer og satse på god, gammeldags ledelse, så folks velbefindende kommer i højsædet,” siger Nadella.

Han peger på, at man som leder bør klarlægge forventningerne.

“Jeg kan opstille den forventning, at vores folk kan modtage en mail fra CEO’en i weeekenden, men ikke skal føle sig forpligtede til at svare,” siger han.

Microsoft har ifølge Satya Nadella ansat op mod 50.000 medarbejdere under corona-pandemien.

Selskabets målinger viser, at omkring en tredjedel af selskabets ansatte har ‘peaks’ om formiddagen og eftermiddagen, mens lidt færre har en peak omkring klokken 22:00.

Målingerne viser, at arbejdsdagens længde under corona-pandemien i Microsoft i gennemsnit er blevet 46 minutter længere.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job