ATP har automatiseret nyt kæmpesystem: Har ført til 50.000 færre opkald

Hvert år udbetaler ATP 16 milliarder i boligstøtte gennem Udbetaling Danmark, men systemet har været forældet, og ATP har derfor automatiseret over 200.000 ansøgninger, der hvert år ansøger om at få del i pengene.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om hvordan ATP fik skåret 10 procent af alle telefonhenvendelser
  • Hvorfor ATP valgte at modernisere systemet bag Boligstøtte kort efter Netcompany havde overtaget driften
904
4:45 min
Få år efter ATP har flyttet sit Boligstøtte-system fra KMD's monopolsystemer til Netcompany, har den danske gigant smidt flere penge i at udvikle systemet yderligere.

Skiftet fra det tidligere monopolsystem hos KMD til Netcompany kostede i forvejen 74 millioner kroner. Det var en stigning på 71 procent i forhold til den oprindelige pris.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura