Sydbank investerer i stor digitaliserings-offensiv - og siger farvel til administrative medarbejdere

Sydbank gennemfører en støtte omstrukturering, hvor alle administrative opgaver samles i nye afdelinger, hvor digitalisering skal være med til at sænke omkostningerne.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Sydbank har gennemført en større omstrukturering, der byder på mere digitalisering og færre administrative medarbejdere.

Efter denne omlægning er Sydbank blevet 23 procent færre medarbejdere, der arbejder i back office-afdelingerne, skriver Børsen.

I praksis sker omstruktureringen i de afdelinger, der håndterer administrative opgaver som oprettelse af konti, udarbejdelse af lånedokumenter med mere. Disse opgaver skal samles og digitaliseres.

Her har man taget alle de administrative opgaver, der før har været udført i hvert filial og på hovedkontoret, og fordelt dem udover fire nye afdeling i Fredericia, Glostrup, Slagelse og Aabenraa.

Det er ikke tilfældigt, at afdelingerne er placeret nær København og Trekantsområdet. Her satser man nemlig på at kunne tiltrække it-uddannede, der ofte kommer fra landets største byer.

“Det er en anden type medarbejdere og eksperter, der skal bruges, end dem, som kender det bankfaglige. Her har vi brug for specialister inden for eksempelvis robotteknologi,” siger Bjarne Larsen, bankdirektør i Sydbank, til Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S