Sydbank investerer i stor digitaliserings-offensiv - og siger farvel til administrative medarbejdere

Sydbank gennemfører en støtte omstrukturering, hvor alle administrative opgaver samles i nye afdelinger, hvor digitalisering skal være med til at sænke omkostningerne.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Sydbank har gennemført en større omstrukturering, der byder på mere digitalisering og færre administrative medarbejdere.

Efter denne omlægning er Sydbank blevet 23 procent færre medarbejdere, der arbejder i back office-afdelingerne, skriver Børsen.

I praksis sker omstruktureringen i de afdelinger, der håndterer administrative opgaver som oprettelse af konti, udarbejdelse af lånedokumenter med mere. Disse opgaver skal samles og digitaliseres.

Her har man taget alle de administrative opgaver, der før har været udført i hvert filial og på hovedkontoret, og fordelt dem udover fire nye afdeling i Fredericia, Glostrup, Slagelse og Aabenraa.

Det er ikke tilfældigt, at afdelingerne er placeret nær København og Trekantsområdet. Her satser man nemlig på at kunne tiltrække it-uddannede, der ofte kommer fra landets største byer.

“Det er en anden type medarbejdere og eksperter, der skal bruges, end dem, som kender det bankfaglige. Her har vi brug for specialister inden for eksempelvis robotteknologi,” siger Bjarne Larsen, bankdirektør i Sydbank, til Børsen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest