Sydbank investerer i stor digitaliserings-offensiv - og siger farvel til administrative medarbejdere

Sydbank gennemfører en støtte omstrukturering, hvor alle administrative opgaver samles i nye afdelinger, hvor digitalisering skal være med til at sænke omkostningerne.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Sydbank har gennemført en større omstrukturering, der byder på mere digitalisering og færre administrative medarbejdere.

Efter denne omlægning er Sydbank blevet 23 procent færre medarbejdere, der arbejder i back office-afdelingerne, skriver Børsen.

I praksis sker omstruktureringen i de afdelinger, der håndterer administrative opgaver som oprettelse af konti, udarbejdelse af lånedokumenter med mere. Disse opgaver skal samles og digitaliseres.

Her har man taget alle de administrative opgaver, der før har været udført i hvert filial og på hovedkontoret, og fordelt dem udover fire nye afdeling i Fredericia, Glostrup, Slagelse og Aabenraa.

Det er ikke tilfældigt, at afdelingerne er placeret nær København og Trekantsområdet. Her satser man nemlig på at kunne tiltrække it-uddannede, der ofte kommer fra landets største byer.

“Det er en anden type medarbejdere og eksperter, der skal bruges, end dem, som kender det bankfaglige. Her har vi brug for specialister inden for eksempelvis robotteknologi,” siger Bjarne Larsen, bankdirektør i Sydbank, til Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S