Aktionærer lægger sag an mod Elon Musk for kursmanipulation

Elon Musks opkøb af Twitter-aktier får nu en række tidligere investorer til at lægge sag an mod it-rigmanden for kursmanipulation.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Tidligere aktionærer i Twitter har sagsøgt Elon Musk efter han har købt knap 10 procent af aktierne i selskabet.

Opkøbet fik aktiekursen til at stige kraftigt, men de tidligere aktinærer mener, at de er gået glip af en kæmpe kursstigning fordi Elon Musk, var for længe om at offentliggøre sit køb.

Det skriver Reuters.

I anklagen lyder det, at Elon Musk er kommet med falske og vildledende udtalelser om opkøbet af den store mængde aktier.

Elon Musks opkøb i Twitter fik aktiekursen til at stige med hele 27 procent, og det er altså en del af den stigning de tidligere aktienærer mener, at de er gået glip af på grund af Elon Musk.

Udover at være en af verdens rigste mænd er Elon Musk også storforbruger af det sociale medie Twitter. Han har også allerede brugt de første dage som selskabets største aktinær på offentligt at foreslå en række markante ændringer til platformen.

Allerede i løbet af den første weekend som medejer foreslog han blandt andet at omdanne Twitters hovedkvarter i San Francisco til et herberg for hjemløse. Kontorerne blev jo alligevel ikke brugt af de ansatte, som foretrak at arbejde hjemmefra, konstaterede han.

Senere samme weekend foreslog han at fjerne w’et i selskabets navn og søndag gik det op for ham, at folk, som Taylor Swift og Justin Bieber sjældent bruger deres Twitter-konti, hvilket fik ham til at spørge sine følgere, om Twitter mon er ved at dø?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S