Aktionærer lægger sag an mod Elon Musk for kursmanipulation

Elon Musks opkøb af Twitter-aktier får nu en række tidligere investorer til at lægge sag an mod it-rigmanden for kursmanipulation.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Tidligere aktionærer i Twitter har sagsøgt Elon Musk efter han har købt knap 10 procent af aktierne i selskabet.

Opkøbet fik aktiekursen til at stige kraftigt, men de tidligere aktinærer mener, at de er gået glip af en kæmpe kursstigning fordi Elon Musk, var for længe om at offentliggøre sit køb.

Det skriver Reuters.

I anklagen lyder det, at Elon Musk er kommet med falske og vildledende udtalelser om opkøbet af den store mængde aktier.

Elon Musks opkøb i Twitter fik aktiekursen til at stige med hele 27 procent, og det er altså en del af den stigning de tidligere aktienærer mener, at de er gået glip af på grund af Elon Musk.

Udover at være en af verdens rigste mænd er Elon Musk også storforbruger af det sociale medie Twitter. Han har også allerede brugt de første dage som selskabets største aktinær på offentligt at foreslå en række markante ændringer til platformen.

Allerede i løbet af den første weekend som medejer foreslog han blandt andet at omdanne Twitters hovedkvarter i San Francisco til et herberg for hjemløse. Kontorerne blev jo alligevel ikke brugt af de ansatte, som foretrak at arbejde hjemmefra, konstaterede han.

Senere samme weekend foreslog han at fjerne w’et i selskabets navn og søndag gik det op for ham, at folk, som Taylor Swift og Justin Bieber sjældent bruger deres Twitter-konti, hvilket fik ham til at spørge sine følgere, om Twitter mon er ved at dø?

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec