14 danske fiberselskaber går sammen om ny brancheforening

Fiberselskaber på dansk jord er nu gået sammen om en ny brancheforening, der hedder Tele & Fiberalliancen.

Artikel top billede

De danske energi- og fibernetkoncerner er gået sammen om en ny brancheforening.

Foreningen hedder Tele & Fiberalliancen og er tilknyttet det eksisterende branchefællesskab Green Power Danmark.

Målet er at arbejde for bedre politiske og regulatoriske rammer for medlemmer inden for digitalisering- og tele. Det skriver brancheorganisationen i en pressemeddelelse.

Danmark ventes snart at blive en gigabit-nation, og yderligere en million danskere forventes at tilsluttes fibernettet de kommende år, lyder det.

Udbredelse af fibernettet som en af landets største infrastrukturprojekter giver store muligheder, hvilket åbnet "et gigantisk potentiale for opfindelse af nye teknologiske landvindinger og morgendagens digitale tjenester," fremgår det.

"Med Tele & Fiberalliancen cementerer vi vores fokus og arbejde med den DNA, vi alle deler, nemlig ønsket om at skabe de bedst mulige rammer for udbredelse og brug af digital infrastruktur i Danmark," siger Lars Peter Christiansen, formand for Tele & Fiberalliancen og administrerende direktør i Thy-Mors Energi.

"Vi har som branche været optaget af at udbrede fibernettet til så mange husstande og virksomheder så hurtigt som muligt, for vi ved, at vækst, bosætning og erhvervsudvikling går hånd i hånd med en stærk digital infrastruktur."

Se listen over de stiftende selskaber her:

  • AURA
  • Energi Fyn
  • Energi Ikast
  • EWII
  • Fibia (Andel og NRGi)
  • GEV
  • Jysk Energi
  • MES
  • nef Fonden
  • Nord Energi
  • Norlys
  • RAH / RAH Fiberbredbånd
  • SEF
  • Thy-Mors Energi

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S