14 danske fiberselskaber går sammen om ny brancheforening

Fiberselskaber på dansk jord er nu gået sammen om en ny brancheforening, der hedder Tele & Fiberalliancen.

Artikel top billede

De danske energi- og fibernetkoncerner er gået sammen om en ny brancheforening.

Foreningen hedder Tele & Fiberalliancen og er tilknyttet det eksisterende branchefællesskab Green Power Danmark.

Målet er at arbejde for bedre politiske og regulatoriske rammer for medlemmer inden for digitalisering- og tele. Det skriver brancheorganisationen i en pressemeddelelse.

Danmark ventes snart at blive en gigabit-nation, og yderligere en million danskere forventes at tilsluttes fibernettet de kommende år, lyder det.

Udbredelse af fibernettet som en af landets største infrastrukturprojekter giver store muligheder, hvilket åbnet "et gigantisk potentiale for opfindelse af nye teknologiske landvindinger og morgendagens digitale tjenester," fremgår det.

"Med Tele & Fiberalliancen cementerer vi vores fokus og arbejde med den DNA, vi alle deler, nemlig ønsket om at skabe de bedst mulige rammer for udbredelse og brug af digital infrastruktur i Danmark," siger Lars Peter Christiansen, formand for Tele & Fiberalliancen og administrerende direktør i Thy-Mors Energi.

"Vi har som branche været optaget af at udbrede fibernettet til så mange husstande og virksomheder så hurtigt som muligt, for vi ved, at vækst, bosætning og erhvervsudvikling går hånd i hånd med en stærk digital infrastruktur."

Se listen over de stiftende selskaber her:

  • AURA
  • Energi Fyn
  • Energi Ikast
  • EWII
  • Fibia (Andel og NRGi)
  • GEV
  • Jysk Energi
  • MES
  • nef Fonden
  • Nord Energi
  • Norlys
  • RAH / RAH Fiberbredbånd
  • SEF
  • Thy-Mors Energi

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S