14 danske fiberselskaber går sammen om ny brancheforening

Fiberselskaber på dansk jord er nu gået sammen om en ny brancheforening, der hedder Tele & Fiberalliancen.

Artikel top billede

De danske energi- og fibernetkoncerner er gået sammen om en ny brancheforening.

Foreningen hedder Tele & Fiberalliancen og er tilknyttet det eksisterende branchefællesskab Green Power Danmark.

Målet er at arbejde for bedre politiske og regulatoriske rammer for medlemmer inden for digitalisering- og tele. Det skriver brancheorganisationen i en pressemeddelelse.

Danmark ventes snart at blive en gigabit-nation, og yderligere en million danskere forventes at tilsluttes fibernettet de kommende år, lyder det.

Udbredelse af fibernettet som en af landets største infrastrukturprojekter giver store muligheder, hvilket åbnet "et gigantisk potentiale for opfindelse af nye teknologiske landvindinger og morgendagens digitale tjenester," fremgår det.

"Med Tele & Fiberalliancen cementerer vi vores fokus og arbejde med den DNA, vi alle deler, nemlig ønsket om at skabe de bedst mulige rammer for udbredelse og brug af digital infrastruktur i Danmark," siger Lars Peter Christiansen, formand for Tele & Fiberalliancen og administrerende direktør i Thy-Mors Energi.

"Vi har som branche været optaget af at udbrede fibernettet til så mange husstande og virksomheder så hurtigt som muligt, for vi ved, at vækst, bosætning og erhvervsudvikling går hånd i hånd med en stærk digital infrastruktur."

Se listen over de stiftende selskaber her:

  • AURA
  • Energi Fyn
  • Energi Ikast
  • EWII
  • Fibia (Andel og NRGi)
  • GEV
  • Jysk Energi
  • MES
  • nef Fonden
  • Nord Energi
  • Norlys
  • RAH / RAH Fiberbredbånd
  • SEF
  • Thy-Mors Energi

Annonce

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse