Lovforslag: USA vil tvinge alle virksomheder til at have it-sikkerhedsfolk i deres bestyrelser

For 20 år siden indførte USA en regel, der i dag har gjort finansielle kompetencer i virksomhedernes bestyrelse til lige så naturlige som at trække vejret. Kan en lignende regel nu gøre det samme for cybersikkerhed?

Artikel top billede

(Foto: Nik Shuliahin)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om den lov, der skal gøre cybersikkerhed obligatorisk i bestyreleslokalet
299
1:30 min
For 20 år siden lavede den amerikanske Securities and Exchange Commission (SEC) en simpel lov, som fik en enorm effekt på de amerikanske virksomheders bestyrelser.

Det lille indgreb forårsagede et kæmpe-skift i de kompetencer, som det i dag forventes af en bestyrelses medlemmer at besidde.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network