Dansk værfts-software ramt af trægt marked

Træghed, stagnation og masser af skibsværfter, der flytter til Asien, gør det vanskeligt at tjene penge på ERP-løsninger til værftsindustrien for tiden, må danske Logimatic Software sande. I et presset marked har selskabet desuden været tvunget til at afskrive en halv million kroner på en kunde, der er gået konkurs.

Træghed i den europæiske værftsindustri, stagnation herhjemme og så lige en kunde, der nåede at gå i betalingsstandsning, før regningen blev betalt.

Alle disse forhold har præget regnskabet for Logimatic Software, som primæret arbejder med udvikling og salg af egenudviklet ERP-system Mars til primært skibsværfter og udvikling af egne standardsystemer og kundespedifikke it-løsninger til den private og offentlige sektor.

Afskrevet en halv million

? Det var ærgerligt med den udenlandske kunde, som gik i betalingsstandsning. Det har kostet os godt en halv million kroner, som vi har afskrevet, siger Grimur Lund, administrerende direktør i Logimatic Software.

Regnskabsåret 2003/04 har været præget af træghed, og det har været svært at få løbet nogle gode projekter i gang.

? Vi har ikke været i stand til at få tingene i gang i det tempo, som vi troede var muligt. Men jeg synes nu ikke, at det ser sort ud, siger Grimur Lund.

Værftsindustrien er i stort omfang flyttet til Asien, og Logimatic gør en indsats for at flytte med.

Logimatic Software A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Omsætning21,824,0
Resultat af primær drift1,71,1
Resultat før skat 1,20,6
Resultat0,70,3
Egenkapital4,43,8
Antal ansatte2835
ERP-systemet Mars til skibsværfter og andre projektorienterede virksomheder står for 70 procent af Logimatics omsætning, og det er også den, som direktøren sætter sin lid til.

? Vi har lige indgået en aftale i Kina, som jeg tror vil åbne mange døre for os på det marked, siger Grimur Lund.

Han forventer ikke, at denne aftale for alvor slår igennem før i det kommende regnskabsår.

De markedsmæssige forhold forventes at være uændrede med udsigt til en langsom forbedring.

Logimatic budgetterer med en omsætning på niveau med indeværende år, mens resultatet ventes at blive bedre på grund af lavere omkostninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S