Derfor er de største it-forhandlere i Norden på vej ud på det europæiske marked

Flere af de store it-forhandlere på det nordiske marked satser nu på at få en bid af kagen på det europæiske marked, hvor gigantiske it-forhandlere hersker. Nye forretningsmodeller og lave margener er blandt årsagerne.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Store it-forhandlere på det nordiske marked som Dustin og Atea vil ikke nøjes med det.

Dustin har allerede etableret sig ganske bastant i Holland, og Atea melder nu ud, at selskabet også snart vil tage kampen op med de rigtigt store europæiske forhandlere.

Thomas Ekman, topchef for Dustin, siger til Computerworlds svenske søstermedie ComputerSweden, at der er flere årsager til at satse på nye markeder.

“Med de lave marginaler er der en pointe i størrelsen på virksomheden. Det er godt, at størrelsen kan ses. Kunderne får en større tiltro til et stort selskab, som er børsnoteret, og for vores leverandører er det også positivt, at de bemærker vores størrelse, for det handler om rækkevidde. Vores størrelse gør det interessant for vores kunder og leverandører at samarbejde med os”, siger han.

Cloud er hovedårsagen

Den vigtigste årsag til Dustins ekspansion i Europa er selskabets e-handelsmodel, som ganske let kan tilpasses nye markeder.

“Cloud’en gør, at der ikke er samme behov i virksomhederne for en person, som springer rundt med pc’er og printere. Nu kan vi styre alt remote. Når du flytter tjenester til cloud, behøver du ikke være til stede på samme måde, og det passer os vældig godt, for det har vi egentlig aldrig været”, siger Thomas Ekman.

At Dustin valgte Holland skyldes, at landet minder om de nordiske lande med mange mindre virksomheder og en godt udbygget infrastruktur.

Dustins etableringer i Danmark, Norge og Finland har fungeret som en model for, hvordan Dustin hvert tredje eller hvert fjerde år går ind på et nyt marked. Dustin ved også af erfaring, at det tager lidt tid, før selskabets forretningsmodel kommer i gang på et nyt marked.

Atea er også på vej

Atea er foreløbig kun til stede i Norden og de baltiske lande, men selskabet har absolut ambitioner om at komme ind på det europæiske marked.

“Vi kigger absolut på Europa, men covid satte en kæp i hjulet for os”, siger Ateas koncernchef Steinar Sønsteby til ComputerSweden.

“Hvornår det sker, er helt umuligt at sige noget om, men det er noget, vi arbejder med hver dag”, siger han.

Han understreger, at Atea kun går efter volumen.

“Det skal knytte an til det, vi gør i forvejen, og være en platform for vækst med en omsætning på mindst en milliard dollars”, siger han.

Så meget omsætter Europas ti største ”value added resellers” for:

1. Bechtle, Tyskland 7,3 milliarder dollar
2. Computacenter, Storbritannien 6,6 milliarder dollar
3. Softwareone, Schweiz 5,8 milliarder dollar
4. Atea, Norge 4,8 milliarder dollar
5. Axians, Frankrig 3,1 milliarder dollar
6. SCC, Storbritannien 3,1 milliarder dollar
7. Econocom, Frankrig 2,9 milliarder dollar
8. Crayon, Norge 2,6 milliarder dollar
9. Softcat, Storbritannien 2,6 milliarder dollar
10. Dustin, Sverige 2,5 milliarder dollar

Kilde: Canalys. Tallene er baseret på indtægter i Emea i 2021

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job