Twitter klar til at acceptere Elon Musks opkøbstilbud

Elon Musks opkøb af Twitter er muligvis blot få timer fra at blive annonceret af offentligheden, lyder det fra flere amerikanske medier.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Twitter er nu klar til takke ja til Elon Musks opkøbtilbud, og en annoncering af opkøbet er muligvis blot få timer væk.

Det skriver flere amerikanske medier herunder Reuters og Bloomberg.

Ifølge Reuters kan Twitter allerede været klar til at offentliggøre handlen i løbet af mandagen, hvor selskabet samtidig vil anbefale sine aktionærer at takke ja til opkøbstilbuddet.

Elon Musk tilbød skærtorsdag at købe Twitter for 54,20 dollar per aktie, hvilket betyder, at den samlede handel løber op i 43 milliarder dollar. Det svarer til omkring 295 milliarder danske kroner.

Reuters oplyser dog, at der er stadigvæk er risiko for at handlen kollapser i sidste øjeblik.

Læs også: Elon Musk kæmper om kontrollen over Twitter: Få svaret på de fire afgørende spørgsmål i Twitters påske-krise

Financieringen er på plads

De afgørende fremskridt i forhandlingerne er kommet efter, at Elon Musk i sidste uge kunne meddele det amerikanskje børstilsyn SEC, at han nu havde financieringen på plads.

For selvom Elon Musk er verdens rigeste person har der dog været tvivl om, hvorvidt han ville være i stand til at skrabe de nødvendige milliarder sammen.

Forklaringen er, a en stor del af hans formue er bundet i virksomhederne Tesla og Space X.

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub