Streaming: Da en død vagabond snød Hitlers spioner så vandet drev

Operation Mincemeat får snart premiere på Netflix og fortæller den næsten ufattelige historie om en af 2. verdenskrigs mest fantasifulde efterretningsoperationer.

Artikel top billede

Sidst i april 1943 samlede spanske fiskere liget op af en britisk major, og efter lidt forviklinger fik den tyske militære efterretningstjeneste Abwehr adgang til nogle – helt oplagt særdeles fortrolige – dokumenter på liget.

De indeholdt informationer om en storstilet, vestallieret invasion af Grækenland og om en lige så vigtig afledningsmanøvre på Sicilien, og tyskerne opfattede informationerne som noget af et kup.

Men i virkeligheden var den bjærgede ”Major Martin” en uheldig, dødfunden vagabond, som den britiske efterretningstjeneste havde klædt ud og med stor møje anbragt, så papirerne ville falde i tyske hænder.

Formålet var netop at få tyskerne til at tro, at den senere invasion af Sicilien bare ville være en afledningsmanøvre, og derfor gik den langt nemmere, end man ellers kunne forvente.

Afledningsmanøvren fik navnet Operation Mincemeat, der samtidig er titlen på en helt ny Netflixfilm om affæren, der får premiere 11. maj.

Filmens forlæg er en bog af den britiske historiker Ben Macintyre med titlen ”Operation Mincemeat: How a Dead Man and a Bizarre Plan Fooled the Nazis and Assured an Allied Victory.”

Bogen har – ligesom forfatterens øvrige historiske bøger – høstet megen ros som både velresearchet og underholdende. Hvilket ikke er det værste udgangspunkt, når man skal fortælle historien om en af 2. verdenskrigs absolut vildeste og mest fantasifulde efterretningsoperationer.

I denne korte præsentation fortæller Ben Macintyre selv om bogen, og her kan du se en trailer til den nye film.

Titel: Operation Mincemeat / Premiere 11. maj på Netflix

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS