Satellit-selskab med Eva Berneke i spidsen beskyldes for at holde hånden under russernes propaganda

Eutelsat, som bestyrelsesprofilen og den tidligere topchef i KMD og TDC, Eva Berneke, står i spidsen for, beskyldes nu for at holde hånden under en del af den russiske propaganda-maskine.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor hagler kritikken ned over Eutelsat
  • Sådan svarer selskabet på kritikken
251
1:15 min
Den højt profilerede tidligere topchef for KMD og TDC, Eva Berneke, er havnet i et voldsomt uvejr.

I dag er hun topchef for det franske satellitselskab Eutelsat, som blandt andre to russiske tv-platforme NTV-Plus og Tricolor fortsat bruger til at distribuere tv til 12 millioner husstande i Rusland trods krigen i Ukraine og kampen om sandheden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job