Lego satser milliarder på metaverse: Enestående chance for at kombinere leg i den fysiske verden med den virtuelle

Lego går all in på metaverse og ser det som en fantastisk mulighed for at realisere drømmen om at gøre legen fysisk og virtuelt til en sammenhængende oplevelse. Lego har netop investeret milliarder i Epic Games og opbygger techafdeling i København med 1.800 ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Jida Li)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor satser Lego stort på metaverse
  • Sådan er Logos ambitioner
  • Sådan er planerne for afdelingen i København
316
1:45 min
Lego satster virkelig stort på at smelte den klassiske leg med klodserne sammen med den virtuelle verden i metaverse for at gøre legen og oplevelsen meget større.

Kirkbi, der er selskabet bag Lego, har for få uger siden investeret 6,8 milliarder kroner i spilgiganten Epic Games, som har foretaget en stor kapitalrejsning for at udvikle et metaverse.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics