Apple slår alle forventninger i nyt regnskab – men aktionærer mistede alligevel troen på selskabet

Apple-aktienens kurs tog sig et dyk til trods for, ar Apple kunne fremvise noget af et jubel-regnskab.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Selv om Apple overgik alle forventninger i sit seneste kvartalsregnskab, blev der alligevel skabt noget tvivl om selskabets fremtidsudsigter, hvilket udløste en markant priskorrektion.

Ifølge regnskabet blev der leveret over det forventede på nøgleområder som omsætning, udbytte per aktie, dækningsbidrag og indtjening.

Samtidig melder bestyrelsen, at man vil spendere et historisk stort beløb på 90 milliarder dollar på aktie-tilbagekøb – det største nogen virksomhed har brugt på tilbagekøb nogensinde, skriver CNBC.

Alle de gode takter afholdte dog ikke investorerne fra at undsige sig aktien, hvilket udløste et kursdyk på næsten fire procent.

Bag den mistede tillid er CFO Luca Maestris melding om, at Apple forudser en lang række vanskelige forsyningsvanskeligheder, der kunne true mellem fire og otte milliarder på bundlinjen.

Administrerende direktør Tim Cook understregede her, at selskabet ikke er ’immun overfor forsynings-flaskehalse’.

Ikke bare en iPhone-virksomhed

I Apples jubel-regnskab er der desuden endegyldigt tegn på, at Apple er ved at nå en målsætning om at være mere end primært en smartphone-forretning.

Selvom iPhonen alene tegner sig for 52,0 procent af Apples samlede omsætning på 97,3 milliarder dollar, er den årlige vækst på smartphone-handlen dalende til 5,5 procent.

Alt imens er der godt tryk på Apples øvrige handelsområder, såsom services, der vokser med 17,3 procent, Mac-salget der vokser med 14,7 procent samt øvrige produkter-kategorien som omfatter blandt andet Airpods og Watch, der vokser med 12,4 procent.

Eneste svaghedstegn at spore er i iPad-salget, hvor omsætningen er dykket med knap to procent i et forretningsområde, som udgør knap otte procent af Apples omsætning.

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S