Apple slår alle forventninger i nyt regnskab – men aktionærer mistede alligevel troen på selskabet

Apple-aktienens kurs tog sig et dyk til trods for, ar Apple kunne fremvise noget af et jubel-regnskab.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Selv om Apple overgik alle forventninger i sit seneste kvartalsregnskab, blev der alligevel skabt noget tvivl om selskabets fremtidsudsigter, hvilket udløste en markant priskorrektion.

Ifølge regnskabet blev der leveret over det forventede på nøgleområder som omsætning, udbytte per aktie, dækningsbidrag og indtjening.

Samtidig melder bestyrelsen, at man vil spendere et historisk stort beløb på 90 milliarder dollar på aktie-tilbagekøb – det største nogen virksomhed har brugt på tilbagekøb nogensinde, skriver CNBC.

Alle de gode takter afholdte dog ikke investorerne fra at undsige sig aktien, hvilket udløste et kursdyk på næsten fire procent.

Bag den mistede tillid er CFO Luca Maestris melding om, at Apple forudser en lang række vanskelige forsyningsvanskeligheder, der kunne true mellem fire og otte milliarder på bundlinjen.

Administrerende direktør Tim Cook understregede her, at selskabet ikke er ’immun overfor forsynings-flaskehalse’.

Ikke bare en iPhone-virksomhed

I Apples jubel-regnskab er der desuden endegyldigt tegn på, at Apple er ved at nå en målsætning om at være mere end primært en smartphone-forretning.

Selvom iPhonen alene tegner sig for 52,0 procent af Apples samlede omsætning på 97,3 milliarder dollar, er den årlige vækst på smartphone-handlen dalende til 5,5 procent.

Alt imens er der godt tryk på Apples øvrige handelsområder, såsom services, der vokser med 17,3 procent, Mac-salget der vokser med 14,7 procent samt øvrige produkter-kategorien som omfatter blandt andet Airpods og Watch, der vokser med 12,4 procent.

Eneste svaghedstegn at spore er i iPad-salget, hvor omsætningen er dykket med knap to procent i et forretningsområde, som udgør knap otte procent af Apples omsætning.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S