Apple slår alle forventninger i nyt regnskab – men aktionærer mistede alligevel troen på selskabet

Apple-aktienens kurs tog sig et dyk til trods for, ar Apple kunne fremvise noget af et jubel-regnskab.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Selv om Apple overgik alle forventninger i sit seneste kvartalsregnskab, blev der alligevel skabt noget tvivl om selskabets fremtidsudsigter, hvilket udløste en markant priskorrektion.

Ifølge regnskabet blev der leveret over det forventede på nøgleområder som omsætning, udbytte per aktie, dækningsbidrag og indtjening.

Samtidig melder bestyrelsen, at man vil spendere et historisk stort beløb på 90 milliarder dollar på aktie-tilbagekøb – det største nogen virksomhed har brugt på tilbagekøb nogensinde, skriver CNBC.

Alle de gode takter afholdte dog ikke investorerne fra at undsige sig aktien, hvilket udløste et kursdyk på næsten fire procent.

Bag den mistede tillid er CFO Luca Maestris melding om, at Apple forudser en lang række vanskelige forsyningsvanskeligheder, der kunne true mellem fire og otte milliarder på bundlinjen.

Administrerende direktør Tim Cook understregede her, at selskabet ikke er ’immun overfor forsynings-flaskehalse’.

Ikke bare en iPhone-virksomhed

I Apples jubel-regnskab er der desuden endegyldigt tegn på, at Apple er ved at nå en målsætning om at være mere end primært en smartphone-forretning.

Selvom iPhonen alene tegner sig for 52,0 procent af Apples samlede omsætning på 97,3 milliarder dollar, er den årlige vækst på smartphone-handlen dalende til 5,5 procent.

Alt imens er der godt tryk på Apples øvrige handelsområder, såsom services, der vokser med 17,3 procent, Mac-salget der vokser med 14,7 procent samt øvrige produkter-kategorien som omfatter blandt andet Airpods og Watch, der vokser med 12,4 procent.

Eneste svaghedstegn at spore er i iPad-salget, hvor omsætningen er dykket med knap to procent i et forretningsområde, som udgør knap otte procent af Apples omsætning.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS