Apple slår alle forventninger i nyt regnskab – men aktionærer mistede alligevel troen på selskabet

Apple-aktienens kurs tog sig et dyk til trods for, ar Apple kunne fremvise noget af et jubel-regnskab.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Selv om Apple overgik alle forventninger i sit seneste kvartalsregnskab, blev der alligevel skabt noget tvivl om selskabets fremtidsudsigter, hvilket udløste en markant priskorrektion.

Ifølge regnskabet blev der leveret over det forventede på nøgleområder som omsætning, udbytte per aktie, dækningsbidrag og indtjening.

Samtidig melder bestyrelsen, at man vil spendere et historisk stort beløb på 90 milliarder dollar på aktie-tilbagekøb – det største nogen virksomhed har brugt på tilbagekøb nogensinde, skriver CNBC.

Alle de gode takter afholdte dog ikke investorerne fra at undsige sig aktien, hvilket udløste et kursdyk på næsten fire procent.

Bag den mistede tillid er CFO Luca Maestris melding om, at Apple forudser en lang række vanskelige forsyningsvanskeligheder, der kunne true mellem fire og otte milliarder på bundlinjen.

Administrerende direktør Tim Cook understregede her, at selskabet ikke er ’immun overfor forsynings-flaskehalse’.

Ikke bare en iPhone-virksomhed

I Apples jubel-regnskab er der desuden endegyldigt tegn på, at Apple er ved at nå en målsætning om at være mere end primært en smartphone-forretning.

Selvom iPhonen alene tegner sig for 52,0 procent af Apples samlede omsætning på 97,3 milliarder dollar, er den årlige vækst på smartphone-handlen dalende til 5,5 procent.

Alt imens er der godt tryk på Apples øvrige handelsområder, såsom services, der vokser med 17,3 procent, Mac-salget der vokser med 14,7 procent samt øvrige produkter-kategorien som omfatter blandt andet Airpods og Watch, der vokser med 12,4 procent.

Eneste svaghedstegn at spore er i iPad-salget, hvor omsætningen er dykket med knap to procent i et forretningsområde, som udgør knap otte procent af Apples omsætning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S