Ny EU-sundhedsplatform til 18 millarder kroner skal dele borgeres sundhedsdata på tværs at Europa

I EU skal borgerne fra 2025 til at dele sundhedsoplysninger på tværs af landegrænser i et nyt fælles sundhedssystem. Prisen bliver små 18 milliarder kroner - og det er bare starten på de planlagte digitale sundhedsinvesteringer fra EU's side.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

EU's European Health Data Space er en ny platform, som fra 2025 skal give borgere adgang til deres e-recepter og sundhedsjournaler online, så EU-borgere kan rejse rundt i EU og stadig få adgang til deres helbredsoplysninger.

Det meddeler Europa-Kommissionen tirsdag ifølge Bloomberg.

Systemet vil blive forbundet med alle 27 EU-medlemslande, og forskere og medicinalvirksomheder vil også få adgang til anonymiserede data for at forbedre udviklingen af ​​medicin.

Det vil blandt andet involvere at lave personlig kræftbehandling eller bruge kunstig intelligens.

Også regulatorer og politiske beslutningstagere vil kunne få adgang til at forbedre sundhedspolitiske beslutninger.

"Med det europæiske sundhedsdatarum kan vi udnytte kraften i sundhedsdata og få stærkere sundhedsforskning, mens borgerne er i kontrol over deres data til enhver tid," udtaler EU-sundhedskommissær Stella Kyriakides i forbindelse med sagen.

"Det vil være en game changer for, hvordan vi leverer sundhedsydelser og sundhedsløsninger, der altid er til gavn for borgere og patienter," lyder det videre.

Omkostningerne ved at skabe det europæiske sundhedsdatarum vil ifølge en EU-konsekvensvurdering være mellem 700 millioner euro og 2,5 milliarder euro - over 18,5 milliarder danske kroner.

Kommissionen anslår desuden, at EU-landene vil bruge yderligere 12 milliarder euro - næsten 90 milliarder kroner - på at digitalisere deres sundhedssystemer bredere.

De store investeringer skal skabe flere fordele ved en koordineret fælles tilgang til sundhed i Europa, som der er kommet særligt fokus på i forbindelse med pandemien.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S