EU godkender IBM's køb af Mærsk Data

IBM's køb af Mærsk Data og DM Data vil ikke ødelægge den sunde konkurrence på markedet for it-service, konkluderer EU-Kommissionen, som giver grønt lys til handlen til mellem 3,5 og fire milliarder kroner. Dermed er vejen banet for den største it-fusion i Danmark nogensinde.

EU-Kommissionen har givet grønt lys til IBM's køb af Mærsk Data og driftsselskabet DMdata i parternes opsigtsvækkende handel til mellem 3,5 og fire milliarder kroner.

Ifølge en meddelelse har EU-Kommissionens granskning af handelen og dens indflydelse på markedet ikke ført til nogen forbehold.

Kommissionen vurderer således, at markedet for it-services også efter IBM's overtagelse af de to selskaber vil være præget af sund konkurrence, og at slut-brugerne fortsat vil have adgang til mange forskellige leverandører.

Gigant på det danske marked

IBM og Mærsk Data annoncerede overtagelsen i midten af august.

Med købet får IBM en samlet omsætning på it-service på omkring seks milliarder kroner herhjemme og bliver en gigant på det danske marked med en markedsandel på omkring 30 procent.

Såvel Mærsk Data som IBM og DM Data er blandt de fem største it-service-leverandører herhjemme med IBM som markedsførende.

Derfor fører købet til en voldsom konsolidering af markedet.

A.P Møller-Mærsk valgte at sælge datterselskabet Mærsk Data, fordi datterselskabet har brug for betydelige nyinvesteringer og opkøb, hvis det fremover skal være i stand til at betjene det danske rederi.

DM Data - som indtil købet var ejet af Mærsk Data (45 procent), Danske Bank (45 procent) og WM-data (10 procent) - blev etableret for syv år siden ved at sammenlægge it-driften hos Mærsk Data og Danske Bank.

Datterselskabet Mærsk Data Defence er ikke en del af aftalen og bliver derfor i A.P. Møller-Mærsk.

Med købet vil IBM overtage it-serviceopgaver for A.P Møller-Mærsk og Danske Bank.

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest