Mjølner-hovedejer Brian Gottorp Jeppesen: Derfor har vi valgt at sælge Mjølner Informatics til Norlys

Interview: Der har været gode grunde til, at Mjølner Informatics valgt at sælge næsten hele forretningen til Norlys, der vil overtage 95 procent af selskabet. Men på trods af frasalget så fortsætter den tidligere hovedaktionær Brian Jeppesen "ufortrødent" i stillingen som topchef for it-selskabet.

Artikel top billede

(Foto: LAU FOTOGRAFI)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i salget af Mjølner Informatics til Norlys
686
3:30 min
Selvom 95 procent af Mjølner Informatics fremover vil tilhøre tele- og energikoncernen Norlys, så fortsætter Brian Jeppesen som øverste chef i it-selskabet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job