Har været kritiseret for langsom udbredelse og manglende tiltrækningskraft: Men her er otte steder, hvor Windows 11 giver Windows 10 baghjul

Der har været meget kritik af Microsofts nyeste styresystem, så nu er det på tide med otte positive ting om Windows 11.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se otte steder, hvor Windows 11 er en kæmpeforbedring i forhold til Windows 10.
791
4 min
Her på Computerworld har vi skrevet en hel del om fejl ved Windows 11 og endnu mere om, at udbredelsen af styresystemet er gået helt i stå.

Nogle undersøgelser viser endda, at Windows 11 kun vokser 0,1 procent i markedsandel om måneden, hvilket altså giver rigtig lange udsigter, før OS’et overtager markedet efter sin forgænger Windows 10.

Problemet for Microsoft er, at virksomheder ikke konverterer til Windows 11 i særlig høj grad, og at der mangler funktioner, som kan overtale brugeren om, at der er behov for at skifte til et nyere styresystem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job