Ransomware-angreb lægger landbrugs-gigant ned midt i højsæsonen

Amerikanske Agco, der udvikler landbrugsmaskiner, er blevet ramt af et ødelæggende ransomware-angreb, der har sat en stopper for al salg midt i høstsæsonen.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Den amerikanske producent af landbrugsmaskiner, Agco, er blevet lammet af et ransomware-angreb.

Angrebet har sat en stoppet for produktionsfaciliteterne, og nu lyder det også for forhandlerne af Agcos produkter, at salget er gået i stå under den vigtige dyrkningssæson.

Agco, der er baseret i den amerikanske delstat Georgia, udtaler via en skriftlig meddelelse, at det nu forventes, at driften på fabrikkerne vil være påvirket i "flere dage og måske endnu længere," lyder det ifølge Reuters.

Angrebet sker i en tid, hvor de amerikanske producenter af landbrugsmaskiner i forvejen er hårdt pressede grundet forsyningsproblemerne. Derudover har der været flere strejker i den sektor på det seneste, hvilket gør det endnu sværere for virksomhederne at møde behovet i markedet.

Virksomheden har endnu ikke oplyst, om der er blevet stjålet data i forbindelse med ransomware-angrebet, der indtraf torsdag sidste uge. Agco er stadig i færd med at undersøge angrebet og dæmme op for skaderne.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub