Ransomware-angreb lægger landbrugs-gigant ned midt i højsæsonen

Amerikanske Agco, der udvikler landbrugsmaskiner, er blevet ramt af et ødelæggende ransomware-angreb, der har sat en stopper for al salg midt i høstsæsonen.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Den amerikanske producent af landbrugsmaskiner, Agco, er blevet lammet af et ransomware-angreb.

Angrebet har sat en stoppet for produktionsfaciliteterne, og nu lyder det også for forhandlerne af Agcos produkter, at salget er gået i stå under den vigtige dyrkningssæson.

Agco, der er baseret i den amerikanske delstat Georgia, udtaler via en skriftlig meddelelse, at det nu forventes, at driften på fabrikkerne vil være påvirket i "flere dage og måske endnu længere," lyder det ifølge Reuters.

Angrebet sker i en tid, hvor de amerikanske producenter af landbrugsmaskiner i forvejen er hårdt pressede grundet forsyningsproblemerne. Derudover har der været flere strejker i den sektor på det seneste, hvilket gør det endnu sværere for virksomhederne at møde behovet i markedet.

Virksomheden har endnu ikke oplyst, om der er blevet stjålet data i forbindelse med ransomware-angrebet, der indtraf torsdag sidste uge. Agco er stadig i færd med at undersøge angrebet og dæmme op for skaderne.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS