USA udlover dusør på mere end 100 millioner kroner for oplysninger, der kan fælde ransomware-gruppen Conti

Den amerikanske stat udlover en dusør i millionklassen for assistance til at få hackergruppen Conti ned med nakken.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

USA’s udenrigsministerium udlover nu en dusør for information, der kan hjælpe med at fælde ransomware-gruppen Conti.

Der er tale om et beløb på 10 millioner dollar for informationer vedrørende lederne af Contis identitet og lokation. Dertil kommer yderligere fem millioner dollar for informationer, der fører til anholdelse af personer, der konspirerer eller deltager i Conti ransomware-angreb.

I alt kan dusøren altså løbe op i 15 millioner dollar – svarende til 106 millioner danske kroner.

Det skriver mediet Bleepingcomputer.

Ifølge en erklæring fra det amerikanske udenrigsministerium har Conti frem til januar i år stået bag ransomware-angreb mod 1.000 ofre, som har betalt løsesummer for over 150 millioner dollar – svarende til lige over en milliard danske kroner.

"Conti ransomware-gruppen har været ansvarlig for hundredvis af ransomware-hændelser i løbet af de sidste to år," udtaler en talsmand for det amerikanske udenrigsministerium, Ned Price i erklæringen.

Har givet næsten en milliard i dusører

De amerikanske myndigheder har tidligere udlovet lignede dusører for informationer mod hackergrupperne REvil (Sodinokibi) og Darkside.

Disse dusører betales af Department of State's Transnational Organised Crime Rewards Program (TOCRP), som siden 1986 har betalt over 135 millioner dollar – svarende til 955 millioner danske kroner.

Hackergruppen Conti har vakt opsigt den seneste tid, da de efter Ukraine-krigens udbrud erklærede støtte til Rusland. I Danmark har gruppen særligt vakt opmærksomhed ved hackerangrebet på det danske landinspektørselskab Lifa. Det blev aldrig oplyst, hvad Conti ønskede at få ud af angrebet.

Tips og informationer om Conti kan indleveres gennem FBI her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos