Passwordet er det svageste – her er de mest effektive former for sikkerhedsgodkendelse

Multifaktorgodkendelse er en stigende tendens i den moderne it-sikkerhed, og i en ny trusselsvurdering bedømmes de forskellige metoder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de mest effektive former for sikkerhedsgodkendelse
  • Hvor nemt det er at hacke de mest gængse passwords
385
2 min
Multifaktorgodkendelse bliver i stigende grad både anbefalet og benyttet, og der er mange forskellige måder at gøre det på. De forskellige metoder har dog også en forskellig grad af sikkerhed og modstandsdygtighed over for cybertrusler.

Det er i hvert fald en af konklusionerne i en ny rapport fra Dkcert (Danish Computer Security Incident Response Team), som handler om tendenser inden for cybersikkerhed.

Her gennemgås 14 forskellige sikkerhedsmæssige login-metoder.

Det vurderes, hvor stærke metoderne er mod forskellige typer af angreb.

Her fremgår det blandt andet, at det klassiske password er den svageste metode overhovedet. Password får scoren ’lav’ i modstandsdygtighed i kategorierne: phishing, datatyveri og workstation, mens office cracking – eller gætterier, er afhængig af situationen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S