Nu afliver Apple den historiske enhed, der gjorde selskabet til en tech-supermagt

Efter 12 år med musikalsk revolution er det nu slut. iPod’en uddør.

Artikel top billede

Det startede med den famøse sætning ’…and one more thing’, bare lige en ting til som, daværende Apple-chef og tech-guru Steve Jobs ville introducere for verdenen.

Fire ord der ydmygt skulle illustrere, at her kom der noget, der kunne revolutionere verdenen.

Den 23. oktober 2001 løftede han sløret for den første iPod.

Det er snart 20 år siden, at der med et blev gjort historie – ikke bare for virksomhedens bundlinje, men også for musikindustrien, app-industrien og Apples sejrsridt til tinderne som klodens mægtigste virksomhed.

Men i dag er det altså slut.

Apple trækker stikket til over tyve års tech-historie og piller den sidste generation af iPod’en ud af markedet.

Den sidste iPod

Med et er det altså slut med iPod Touch, den syvende generation af den skærm-baserede iPod, som langt hen ad vejen delte egenskaber med Apples mindre iPhone SE.

Det lå længe i kortene at iPod Touch skulle synge på sidste vers. Dels er det den eneste enhed fra selskabet der benytter sig af det aldrende design med fire tommer skærm og metalbagside – en outlier hos et selskab der elsker stramme og enkle forsyningskæder.

Ud over de syv Touch-modeller, er det blevet til fire iPod Shuffle, syv iPod nano, to gang iPod mini og seks varianter af den klassiske iPod.

Sidste chance

Når den sidste iPod ryger på pension, vil den med al sandsynlighed stadigt blive sværere at opdrive med tiden.

Enheden er stadig til at finde med lagerstørrelse fra 32 til 256 gigabyte med priser mellem 1.650 og 3.350 kroner.

Det er dog ved at være sidste udkald for iPod-fans.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job