Film: Endelig fik James Cameron snøvlet sig færdig

Efter utallige udsættelser gennem årene er efterfølgeren til megasuccesen Avatar nu på vej, og nummer tre er også i støbeskeen.

Artikel top billede

Da James Camerons sci-fi film Avatar havde premiere i 2009, benyttede den sig af dengang ekstremt avanceret CGI i gengivelse af den overjordisk smukke planet Pandora.

Den høstede desuden opmærksomhed på at være en af de første storfilm, der var produceret med 3D-effekter.

Siden er begejstringen for 3D kølet en del. For så fedt var det alligevel ikke at sidde med farvede briller på i timevis, og mange blev direkte køresyge af oplevelsen.

Filmen fik dog enorm succes, selv om handlingen delte vandene. Nogle fandt den vildt banal, andre tog kampen mellem lede kapitalistsoldater og ædle, tårnhøje og blå indfødte til sig.

Den diskussion får vi sikkert igen nu, hvor der netop er frigivet en trailer til efterfølgeren Avatar: The Way of Water, som man kan se her.

Produktion og premiere har været udsat et utal af gange gennem årene. Men nu skulle det altså være ganske vist, at filmen får premiere den 16. december i år. Desuden skulle Avatar 3 også være skudt færdig og forventes i 2024.

En fjerde og femte film i serien skulle angiveligt også være på vej. Men nu får vi se.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS