Schultz øger både indtjeningen og medarbejderskaren for femte år i streg – forventer endnu mere vækst næste år

Schultz vokser endnu engang økonomisk og har samtidig ansat flere medarbejdere. Det sker som et led i en strategi om at udvide selskabets forretningsområder mod nye græsmarker, siger topchef til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Schultz seneste resultater og forventningerne til fremtiden.
525
2:45 min
It-selskabet Schultz, som fokuserer på branchespecifikke teknologier, vokser på både top og bundlinje, viser de seneste resultater fra 2021.

Selskabets omsætning lander på omkring 175 millioner kroner for året 2021, mens tallet i 2020 var på lige omkring 165 millioner kroner.

Bundlinjen lander på lige under 12 millioner for 2021 mod lige under 11 millioner for 2020.

Den fagspecifikke virksomhed er aktive inden for flere områder – især med henblik på den offentlige sektor – men særligt et område har båret årets resultater.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)