Nine vinder millionaftale hos Styrelsen for It og Læring

Udbud hos Styrelsen for It og Læring til estimeret værdi af 70 millioner kroner er vundet af Nine, Trifork og Testhuset, der over fire år skal stå for udvikling og vedligehold af applikationer hos styrelsen.

Artikel top billede

Med Trifork og Testhuset som underleverandører har det danske it-konsulenthus Nine netop sikret sig millionaftale hos Styrelsen for It og Læring (STIL).

Det oplyser Nine i en meddelelse.

Som led i aftalen skal leverandørerne stå for udvikling og vedligehold af applikationer, der primært giver datagrundlag, dataudveksling og sikker adgang i forbindelse med digitalisering på børne- og undervisningsområdet.

"Det er en spændende opgave, der passer rigtig godt til os i Nine og til
Trifork-familien. Det er endnu et stykke samfundskritisk offentlig infrastruktur, som netop er der, vi gerne vil være," lyder udmeldingen fra CEO hos Nine Jacob Strange.

Delaftalen, som Nine har sikret sig, handler om infrastruktur og dataudveksling, også omtalt som IDA-kontrakten. Den blev vurderet til at være 70 millioner kroner værd.

Det drejer sig blandt andet om Unilogin-applikationen, Skolegrunddata og infrastruktur-applikationer såsom brugerdata og integrationsplatfom.

Nine oplyser, at det vil trække på konsulenter på tværs af Trifork-selskaberne, der udover Nine og inkluderer Testhuset.

Flere store it-udbud hos STIL

Udbuddet, Nine har vundet, er en af to delkontrakter, som STIL under et udbød i november.

Den anden delaftale havde en estimeret værdi af 120 millioner kroner, og handler om udvikling og vedligehold af uddannelsesapplikationer, der understøtter tilmelding, ansøgning, fordeling og optagelse så som Optagelse.dk og Fordelingssystemet.

Det fremgår ikke, om der også er udpeget en vinder af den delaftale, som STIL ligeledes udbød i november.

STIL har gjort klar til at få flere nye it-leverandører ind. I oktober udbød STIL en konsulentaftale til op mod estimeret 225 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS