Nine vinder millionaftale hos Styrelsen for It og Læring

Udbud hos Styrelsen for It og Læring til estimeret værdi af 70 millioner kroner er vundet af Nine, Trifork og Testhuset, der over fire år skal stå for udvikling og vedligehold af applikationer hos styrelsen.

Artikel top billede

Med Trifork og Testhuset som underleverandører har det danske it-konsulenthus Nine netop sikret sig millionaftale hos Styrelsen for It og Læring (STIL).

Det oplyser Nine i en meddelelse.

Som led i aftalen skal leverandørerne stå for udvikling og vedligehold af applikationer, der primært giver datagrundlag, dataudveksling og sikker adgang i forbindelse med digitalisering på børne- og undervisningsområdet.

"Det er en spændende opgave, der passer rigtig godt til os i Nine og til
Trifork-familien. Det er endnu et stykke samfundskritisk offentlig infrastruktur, som netop er der, vi gerne vil være," lyder udmeldingen fra CEO hos Nine Jacob Strange.

Delaftalen, som Nine har sikret sig, handler om infrastruktur og dataudveksling, også omtalt som IDA-kontrakten. Den blev vurderet til at være 70 millioner kroner værd.

Det drejer sig blandt andet om Unilogin-applikationen, Skolegrunddata og infrastruktur-applikationer såsom brugerdata og integrationsplatfom.

Nine oplyser, at det vil trække på konsulenter på tværs af Trifork-selskaberne, der udover Nine og inkluderer Testhuset.

Flere store it-udbud hos STIL

Udbuddet, Nine har vundet, er en af to delkontrakter, som STIL under et udbød i november.

Den anden delaftale havde en estimeret værdi af 120 millioner kroner, og handler om udvikling og vedligehold af uddannelsesapplikationer, der understøtter tilmelding, ansøgning, fordeling og optagelse så som Optagelse.dk og Fordelingssystemet.

Det fremgår ikke, om der også er udpeget en vinder af den delaftale, som STIL ligeledes udbød i november.

STIL har gjort klar til at få flere nye it-leverandører ind. I oktober udbød STIL en konsulentaftale til op mod estimeret 225 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S