Ulrik Nehammer begyndte sin internationale kometkarriere med et job i Krakow: "Det er i Sydpolen. Tag derned og sælg Coca-Colaer"

Danske Ulrik Nehammer er EMEA-direktør i ServiceNow. Hans internationale kometkarriere begyndte i 1992 med et job i Coca-Cola i Krakow, Polen. Han har været CEO, siden han var 27 år, har boet i 11 lande og haft en lang række internationale topstillinger i Coca-Cola, Salesforce og nu i ServiceNow. "Ledelse for mig er at få det bedste ud af folk og lade være med at tage sig selv så seriøst," siger den internationale top-leder.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Ulrik Nehammer fortæller om sin lange karriere hos Coca-Cola, Saleforce og nu ServiceNow
1.203
6:15 min
"Jeg var en af dem, der suverænt havde det sjovest i gymnasiet. Jeg fik ikke det bedste gennemsnit, så jeg var nødt til at komme i militæret. Det kunne jeg i øvrigt godt lide.

Jeg blev løjtnant i reserven, og det er nok en af de bedste ledelsesuddannelser, jeg har fået. Jeg var vel 20 år gammel og fik ansvaret for 100 soldater. Mange af dem var ældre end mig og ville ikke rigtig være der.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

AL Sydbank

Automation Developer - Digital & Processes

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S