Ulrik Nehammer begyndte sin internationale kometkarriere med et job i Krakow: "Det er i Sydpolen. Tag derned og sælg Coca-Colaer"

Danske Ulrik Nehammer er EMEA-direktør i ServiceNow. Hans internationale kometkarriere begyndte i 1992 med et job i Coca-Cola i Krakow, Polen. Han har været CEO, siden han var 27 år, har boet i 11 lande og haft en lang række internationale topstillinger i Coca-Cola, Salesforce og nu i ServiceNow. "Ledelse for mig er at få det bedste ud af folk og lade være med at tage sig selv så seriøst," siger den internationale top-leder.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Ulrik Nehammer fortæller om sin lange karriere hos Coca-Cola, Saleforce og nu ServiceNow
1.203
6:15 min
"Jeg var en af dem, der suverænt havde det sjovest i gymnasiet. Jeg fik ikke det bedste gennemsnit, så jeg var nødt til at komme i militæret. Det kunne jeg i øvrigt godt lide.

Jeg blev løjtnant i reserven, og det er nok en af de bedste ledelsesuddannelser, jeg har fået. Jeg var vel 20 år gammel og fik ansvaret for 100 soldater. Mange af dem var ældre end mig og ville ikke rigtig være der.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job