Ulrik Nehammer begyndte sin internationale kometkarriere med et job i Krakow: "Det er i Sydpolen. Tag derned og sælg Coca-Colaer"

Danske Ulrik Nehammer er EMEA-direktør i ServiceNow. Hans internationale kometkarriere begyndte i 1992 med et job i Coca-Cola i Krakow, Polen. Han har været CEO, siden han var 27 år, har boet i 11 lande og haft en lang række internationale topstillinger i Coca-Cola, Salesforce og nu i ServiceNow. "Ledelse for mig er at få det bedste ud af folk og lade være med at tage sig selv så seriøst," siger den internationale top-leder.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Ulrik Nehammer fortæller om sin lange karriere hos Coca-Cola, Saleforce og nu ServiceNow
1.203
6:15 min
"Jeg var en af dem, der suverænt havde det sjovest i gymnasiet. Jeg fik ikke det bedste gennemsnit, så jeg var nødt til at komme i militæret. Det kunne jeg i øvrigt godt lide.

Jeg blev løjtnant i reserven, og det er nok en af de bedste ledelsesuddannelser, jeg har fået. Jeg var vel 20 år gammel og fik ansvaret for 100 soldater. Mange af dem var ældre end mig og ville ikke rigtig være der.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job