Ulrik Nehammer begyndte sin internationale kometkarriere med et job i Krakow: "Det er i Sydpolen. Tag derned og sælg Coca-Colaer"

Danske Ulrik Nehammer er EMEA-direktør i ServiceNow. Hans internationale kometkarriere begyndte i 1992 med et job i Coca-Cola i Krakow, Polen. Han har været CEO, siden han var 27 år, har boet i 11 lande og haft en lang række internationale topstillinger i Coca-Cola, Salesforce og nu i ServiceNow. "Ledelse for mig er at få det bedste ud af folk og lade være med at tage sig selv så seriøst," siger den internationale top-leder.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Ulrik Nehammer fortæller om sin lange karriere hos Coca-Cola, Saleforce og nu ServiceNow
1.203
6:15 min
"Jeg var en af dem, der suverænt havde det sjovest i gymnasiet. Jeg fik ikke det bedste gennemsnit, så jeg var nødt til at komme i militæret. Det kunne jeg i øvrigt godt lide.

Jeg blev løjtnant i reserven, og det er nok en af de bedste ledelsesuddannelser, jeg har fået. Jeg var vel 20 år gammel og fik ansvaret for 100 soldater. Mange af dem var ældre end mig og ville ikke rigtig være der.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura