Nordjysk satellit-selskab klar med plan for satellitter på abonnementsordning

Fra 2030 skal virksomheder kunne købe satellitter på abonemmentsordning. Det vil den nordjyske virksomhed Gomspace sørge for. Se forretningsplanen her.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto - SpaceX)

Det aalborgensiske satellit-selskab Gomspace går i en kæmpe satsning all in på at gøre satellitter til en helt almindeligt produkt, som kan erhverves på abonnementsordning.

Til mediet Finans siger Gomspaces administrerende direktør Niels Buus:

"Vores mål er at være med til at forandre rumfart som industri, så man kan få forsikring på de satellitter, man sender op i rummet. Det er et rigtigt højt mål at sætte, for indtil nu har branchen været præget af at lave prototyper."

Gomspace, der er børsnoteret i Sverige, sigter efter at sætte fart i rumfartsindustrien, der lige nu er i de absolut tidlige stadier for en gryende industri.

I dag er det umuligt at forsikre sine indkøbte satellitter, hvilket gør det risikabelt for investorer at putte penge i satellit-projekter.

Muligheden for forsikring af satellitter er blot første skridt på den forretningsplan, som Gomspace haer lagt ud for sig.

For sammen med en lavere risiko vil Gomspace i fremtiden kunne tilbyde færdig pakkeløsning, hvor penge til at dække udgifterne kan sikre et projekt. Indtægterne kan så de efterførlgende år, som satellitten er i drift, tjene sig hjem igen.

Der vil altså være tale om en abonemmentsbetaling.

Denne plan vil kræve store ressourcer, og Niels Buus asnlår, at selskabet vil være i stand til at tilbyde denne løsning fra år 2030.

Foruden kapital skal der til den tid også være 3-450 flere medarbejder ei den i dag 250 ansattes store virksomhed.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S