Global skat på tech-giganter bliver udskudt: Tidligst klar i 2024

Udsigten til en global skat på tech-giganter som Apple, Google og Amazon er blevet forsinket. Politikerne bag aftalen forventer at den tidligst kan træde i kraft i 2024.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Mere end 140 lande er enige om en global minimumsskat, der særligt skal ramme it-giganter.

Aftalen ser dog ud til at trække ud. En af frontfigurerne bag aftalen er den franske finansminister Bruno Le Maire, der vurderer, at aftalen mellem landende kommer til at blive forsinket.

"Det bliver muligvis i slutningen af 2023, det bliver måske i begyndelsen af 2024, pointen er, at vi er nødt til have et grundigt eftersyn af det globale skattesystem," siger ministeren ifølge Reuters.

På nuværende tidspunkt indeholder aftalen blandt andet en global selskabsskat på minimum 15 procent.

Det er dog usikkert præcis, hvordan den globale model kommer til at se ud. De skal de 140 lande i de kommende år blive enige om.

Særligt it-virksomhedernes skattebetalinger har været under heftig kritik i mange år. Mest bemærkelsesværdigt er det, at en række it-giganter som IBM, Fujitsu og DXC Technology ikke har betalt en krone i skat det seneste år.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S