EU-dom tvinger den danske regering til at ændre de danske logningsregler: Modvilligt på vej med nyt lovforslag

Efter en EU-dom skal justitsminister Mattias Tesfaye nu ændre på de danske logningsrelger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Justitsminister Mattias Tesfaye (S) har set sig nødsaget til at ændre de danske logningsregler.

Det sker efter en vurdering af den EU-dom, som blev afsagt i begyndelsen april.

Det skriver ministeriet i en pressemeddelelse.

5. april i år blev der afsagt dom om de irske logningsregler.

Det har betydet, at de danske regler skal ændres, så de stemmer overens med EU-retten.

Det vil justitsministeren fremsætte et lovforslag om efter sommerferien, fremgår det.

Han havde dog gerne været foruden det arbejde, som domskendelse giver ministeriet.

"Der skal ikke herske nogen tvivl om, at regeringen gerne havde set, at EU-Domstolen var kommet frem til et andet resultat, og at det var muligt at benytte oplysninger, der er logget generelt og udifferentieret med henblik på at beskytte den nationale sikkerhed, til også at retsforfølge grov kriminalitet som fx mord og voldtægter," siger han og tilføjer:

"Vi må dog konstatere, at det ikke er muligt inden for EU-retten, da EU-Domstolen vurderer, at det vil være i strid med e-databeskyttelsesdirektivet sammenholdt EU’s Charter om grundlæggende rettigheder."

Ministeriet har selv vurderet, inden EU-dommen blev afsagt i april, at politiets formentligt ikke får adgang til generelt indsamlet teledata ved efterforskning af grov kriminalitet.

De danske teleselskaber har gennem mange år samlet danskernes teledata. Det er sket selvom EU-domstolen har dømt det ulovligt i flere andre lande.

Folketinget har vedtaget en ny om registrering i marts, der skulle sikre en løsning på problemet. Denne lov gjorde det muligt for teleselskaberne er registrere teledata til fordel for den nationale sikkerhed.

Men med den seneste EU-dom i hånden viser det sig, at loven må ændres for at sikre en overensstemmelse med EU-loven.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS