EU-dom tvinger den danske regering til at ændre de danske logningsregler: Modvilligt på vej med nyt lovforslag

Efter en EU-dom skal justitsminister Mattias Tesfaye nu ændre på de danske logningsrelger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Justitsminister Mattias Tesfaye (S) har set sig nødsaget til at ændre de danske logningsregler.

Det sker efter en vurdering af den EU-dom, som blev afsagt i begyndelsen april.

Det skriver ministeriet i en pressemeddelelse.

5. april i år blev der afsagt dom om de irske logningsregler.

Det har betydet, at de danske regler skal ændres, så de stemmer overens med EU-retten.

Det vil justitsministeren fremsætte et lovforslag om efter sommerferien, fremgår det.

Han havde dog gerne været foruden det arbejde, som domskendelse giver ministeriet.

"Der skal ikke herske nogen tvivl om, at regeringen gerne havde set, at EU-Domstolen var kommet frem til et andet resultat, og at det var muligt at benytte oplysninger, der er logget generelt og udifferentieret med henblik på at beskytte den nationale sikkerhed, til også at retsforfølge grov kriminalitet som fx mord og voldtægter," siger han og tilføjer:

"Vi må dog konstatere, at det ikke er muligt inden for EU-retten, da EU-Domstolen vurderer, at det vil være i strid med e-databeskyttelsesdirektivet sammenholdt EU’s Charter om grundlæggende rettigheder."

Ministeriet har selv vurderet, inden EU-dommen blev afsagt i april, at politiets formentligt ikke får adgang til generelt indsamlet teledata ved efterforskning af grov kriminalitet.

De danske teleselskaber har gennem mange år samlet danskernes teledata. Det er sket selvom EU-domstolen har dømt det ulovligt i flere andre lande.

Folketinget har vedtaget en ny om registrering i marts, der skulle sikre en løsning på problemet. Denne lov gjorde det muligt for teleselskaberne er registrere teledata til fordel for den nationale sikkerhed.

Men med den seneste EU-dom i hånden viser det sig, at loven må ændres for at sikre en overensstemmelse med EU-loven.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S