EU-dom tvinger den danske regering til at ændre de danske logningsregler: Modvilligt på vej med nyt lovforslag

Efter en EU-dom skal justitsminister Mattias Tesfaye nu ændre på de danske logningsrelger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Justitsminister Mattias Tesfaye (S) har set sig nødsaget til at ændre de danske logningsregler.

Det sker efter en vurdering af den EU-dom, som blev afsagt i begyndelsen april.

Det skriver ministeriet i en pressemeddelelse.

5. april i år blev der afsagt dom om de irske logningsregler.

Det har betydet, at de danske regler skal ændres, så de stemmer overens med EU-retten.

Det vil justitsministeren fremsætte et lovforslag om efter sommerferien, fremgår det.

Han havde dog gerne været foruden det arbejde, som domskendelse giver ministeriet.

"Der skal ikke herske nogen tvivl om, at regeringen gerne havde set, at EU-Domstolen var kommet frem til et andet resultat, og at det var muligt at benytte oplysninger, der er logget generelt og udifferentieret med henblik på at beskytte den nationale sikkerhed, til også at retsforfølge grov kriminalitet som fx mord og voldtægter," siger han og tilføjer:

"Vi må dog konstatere, at det ikke er muligt inden for EU-retten, da EU-Domstolen vurderer, at det vil være i strid med e-databeskyttelsesdirektivet sammenholdt EU’s Charter om grundlæggende rettigheder."

Ministeriet har selv vurderet, inden EU-dommen blev afsagt i april, at politiets formentligt ikke får adgang til generelt indsamlet teledata ved efterforskning af grov kriminalitet.

De danske teleselskaber har gennem mange år samlet danskernes teledata. Det er sket selvom EU-domstolen har dømt det ulovligt i flere andre lande.

Folketinget har vedtaget en ny om registrering i marts, der skulle sikre en løsning på problemet. Denne lov gjorde det muligt for teleselskaberne er registrere teledata til fordel for den nationale sikkerhed.

Men med den seneste EU-dom i hånden viser det sig, at loven må ændres for at sikre en overensstemmelse med EU-loven.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S