Danmark har tabt pusten på digitaliseringen: "Alle lande investerer massivt i teknologi, og vi forbliver ikke førende, hvis ikke vi skruer op for ambitionsniveauet"

Danmark har været frontløber på digitaliseringen i årevis, men hvis den placering skal sikres i fremtiden kræver det flere investeringer, lyder det fra IT-Branchen.

Artikel top billede

(Foto: IT-Branchen)

Hvis Danmark skal blive ved med at beholde den digitale førertrøje i Europa, så kræver det massive investeringer i teknologi og digitalisering.

Sådan lyder opråbet fra IT-Branchen, efter regeringen netop har udgivet sin redegørelse om Danmarks digitale vækst.

I rapporten slår regeringen selv fast, at selvom Danmark ligger i front blandt verdens mest digitaliserede lande, så haler de andre europæiske lande ind på os.

Derfor advarer IT-Branchen også regeringen om at Danmark risikerer at tabe fart i forhold til de andre lande.

”Danmark var et af de første lande, der opbyggede et databaseret og digitalt offentligt fundament, og det kan vi være stolte af. For det har skabt velstand, vækst og givet os en konkurrencefordel, som vi i dag nyder godt af globalt,” siger Natasha Friis Saxberg i en kommentar til Computerworld.

”Men vi har tabt pusten. Alle lande investerer massivt i teknologi, og vi forbliver ikke førende, hvis ikke vi skruer op for ambitionsniveauet. Så der er behov for fortsat at understøtte den digitale transformation,” fortsætter hun.

Bundskraber på cybersikkerhed

Et af de områder, hvor Danmark allerede er sakket bagud er på cybersikkerhed, hvor Danmark scorer en plads som nummer 32 på internationale ranglister over god it-sikkerhed.

”Vi er førende, når det kommer til digitale løsninger til borgerne og erhvervslivet, men vi er bagud, når det handler om at beskytte vores digitale samfund. Og det gør os sårbare overfor de it-kriminelle,” siger Natasha Friis Saxberg.

En undersøgelse fra Global Cybersecurity Index har tidligere vist, at Danmarks digitale sikkerhed ligger langt bagefter lande, vi normalt sammenligner os med.

Regeringens rapport viser desuden, at selvom danske myndigheder og en række toneangivende virksomheder ligger langt foran på digitaliseringen, så er der fortsat lang vej igen for de små og mellemstore virksomheder.

Hos IT-Branchen peger man samtidig på, at der er et stort ønske om at få hjælp til digitalisering fra de mindre virksomheder.

”Mange blev under coronaen tvunget til at digitalisere deres forretning, da de fra den ene dag til den anden ikke længere kunne få fysisk kontakt til kunder, leverandører og medarbejdere. Og det har været en positiv oplevelse for mange, da de både har oplevet øget omsætning og produktivitet, som også har ført til flere medarbejdere og gladere medarbejdere,” siger Natasha Friis Saxberg.

Regeringen peger selv på en række initiativer, som allerede er blevet sat i søen for at hjælpe de mindre virksomheder med at blive mere digitale.

Det gælder blandt andet en række forslag, der er en del af regeringens seneste digitaliseringsudspil.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect