Danmark har tabt pusten på digitaliseringen: "Alle lande investerer massivt i teknologi, og vi forbliver ikke førende, hvis ikke vi skruer op for ambitionsniveauet"

Danmark har været frontløber på digitaliseringen i årevis, men hvis den placering skal sikres i fremtiden kræver det flere investeringer, lyder det fra IT-Branchen.

Artikel top billede

(Foto: IT-Branchen)

Hvis Danmark skal blive ved med at beholde den digitale førertrøje i Europa, så kræver det massive investeringer i teknologi og digitalisering.

Sådan lyder opråbet fra IT-Branchen, efter regeringen netop har udgivet sin redegørelse om Danmarks digitale vækst.

I rapporten slår regeringen selv fast, at selvom Danmark ligger i front blandt verdens mest digitaliserede lande, så haler de andre europæiske lande ind på os.

Derfor advarer IT-Branchen også regeringen om at Danmark risikerer at tabe fart i forhold til de andre lande.

”Danmark var et af de første lande, der opbyggede et databaseret og digitalt offentligt fundament, og det kan vi være stolte af. For det har skabt velstand, vækst og givet os en konkurrencefordel, som vi i dag nyder godt af globalt,” siger Natasha Friis Saxberg i en kommentar til Computerworld.

”Men vi har tabt pusten. Alle lande investerer massivt i teknologi, og vi forbliver ikke førende, hvis ikke vi skruer op for ambitionsniveauet. Så der er behov for fortsat at understøtte den digitale transformation,” fortsætter hun.

Bundskraber på cybersikkerhed

Et af de områder, hvor Danmark allerede er sakket bagud er på cybersikkerhed, hvor Danmark scorer en plads som nummer 32 på internationale ranglister over god it-sikkerhed.

”Vi er førende, når det kommer til digitale løsninger til borgerne og erhvervslivet, men vi er bagud, når det handler om at beskytte vores digitale samfund. Og det gør os sårbare overfor de it-kriminelle,” siger Natasha Friis Saxberg.

En undersøgelse fra Global Cybersecurity Index har tidligere vist, at Danmarks digitale sikkerhed ligger langt bagefter lande, vi normalt sammenligner os med.

Regeringens rapport viser desuden, at selvom danske myndigheder og en række toneangivende virksomheder ligger langt foran på digitaliseringen, så er der fortsat lang vej igen for de små og mellemstore virksomheder.

Hos IT-Branchen peger man samtidig på, at der er et stort ønske om at få hjælp til digitalisering fra de mindre virksomheder.

”Mange blev under coronaen tvunget til at digitalisere deres forretning, da de fra den ene dag til den anden ikke længere kunne få fysisk kontakt til kunder, leverandører og medarbejdere. Og det har været en positiv oplevelse for mange, da de både har oplevet øget omsætning og produktivitet, som også har ført til flere medarbejdere og gladere medarbejdere,” siger Natasha Friis Saxberg.

Regeringen peger selv på en række initiativer, som allerede er blevet sat i søen for at hjælpe de mindre virksomheder med at blive mere digitale.

Det gælder blandt andet en række forslag, der er en del af regeringens seneste digitaliseringsudspil.

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S