BEC's nye CISO: "Jeg bliver ofte spurgt, hvordan jeg kan være uddannet sociolog og blive sikkerhedschef"

Interview: Hun har i to og en halv måned været teknisk ansvarlig for cybersikkerheden i it-koncernen BEC. Se hvorfor Jannie Noer Mortensens sociolog-uddannelse passer som fod i hose med CISO-rollen. Mød BEC's nye CISO her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her, hvordan en socialog kan være den rette kandidat til en gigantisk it-koncern som BEC.
995
5 min
Rettelse: Der har tidligere stået i overskriften på denne artikel, at BEC's nye CISO ikke havde en it-baggrund. Dette er ændret, og Computerworld beklager fejlen.

Der er nok ikke mange, der forlader sociologistudiet på Københavns Universitet med den tanke at blive CISO og cybersikkerhedsansvarlig.

Om ikke andet er det den vej Jannie Noer Mortensen har taget, siden hun afsluttede sin kandidat på KU i 2006.

Jannie Noer Mortensen har nu i to og en halv måned officielt været CISO hos it-virksomheden BEC.

1. juni overtog hun posten som CISO i selskabet, der er leverandør af it-løsninger til finansbranchen, efter forgængeren Adam Sandenholt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job