BEC's nye CISO: "Jeg bliver ofte spurgt, hvordan jeg kan være uddannet sociolog og blive sikkerhedschef"

Interview: Hun har i to og en halv måned været teknisk ansvarlig for cybersikkerheden i it-koncernen BEC. Se hvorfor Jannie Noer Mortensens sociolog-uddannelse passer som fod i hose med CISO-rollen. Mød BEC's nye CISO her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her, hvordan en socialog kan være den rette kandidat til en gigantisk it-koncern som BEC.
995
5 min
Rettelse: Der har tidligere stået i overskriften på denne artikel, at BEC's nye CISO ikke havde en it-baggrund. Dette er ændret, og Computerworld beklager fejlen.

Der er nok ikke mange, der forlader sociologistudiet på Københavns Universitet med den tanke at blive CISO og cybersikkerhedsansvarlig.

Om ikke andet er det den vej Jannie Noer Mortensen har taget, siden hun afsluttede sin kandidat på KU i 2006.

Jannie Noer Mortensen har nu i to og en halv måned officielt været CISO hos it-virksomheden BEC.

1. juni overtog hun posten som CISO i selskabet, der er leverandør af it-løsninger til finansbranchen, efter forgængeren Adam Sandenholt.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job