BEC's nye CISO: "Jeg bliver ofte spurgt, hvordan jeg kan være uddannet sociolog og blive sikkerhedschef"

Interview: Hun har i to og en halv måned været teknisk ansvarlig for cybersikkerheden i it-koncernen BEC. Se hvorfor Jannie Noer Mortensens sociolog-uddannelse passer som fod i hose med CISO-rollen. Mød BEC's nye CISO her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her, hvordan en socialog kan være den rette kandidat til en gigantisk it-koncern som BEC.
995
5 min
Rettelse: Der har tidligere stået i overskriften på denne artikel, at BEC's nye CISO ikke havde en it-baggrund. Dette er ændret, og Computerworld beklager fejlen.

Der er nok ikke mange, der forlader sociologistudiet på Københavns Universitet med den tanke at blive CISO og cybersikkerhedsansvarlig.

Om ikke andet er det den vej Jannie Noer Mortensen har taget, siden hun afsluttede sin kandidat på KU i 2006.

Jannie Noer Mortensen har nu i to og en halv måned officielt været CISO hos it-virksomheden BEC.

1. juni overtog hun posten som CISO i selskabet, der er leverandør af it-løsninger til finansbranchen, efter forgængeren Adam Sandenholt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune