Folketinget øger beskyttelse mod et af verdens mest berygtede spion-programmer, Pegasus

Folketinget har indkøbt software, som skal øge beskyttelsen mod blandt andet spionprogrammet Pegasus.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Folketinget øger beskyttelsen mod spionprogrammet Pegasus, som er blevet anvendt til at spionere mod en stribe af europæiske toppolitikere.

Det sker ifølge Finans efter, at blandt andet også Europa-Parlamentet har øget beskyttelsen med Pegasus.

It-chef i Folketingets Administration, Johanne Albjerg, meddeler til avisen, at hun af sikkerhedshensyn ikke vil sige noget konkret om, hvad Folketinget gør for at holde it-systemerne fri for malware.

“Folketinget er bekendt med Pegasus, og vi har anskaffet software til at scanne for, om Pegasus har inficeret telefoner. Vi sikrer desuden, at vores telefoner løbende opdateres til nyeste version,” meddeler hun.

Hertil meddeler Udenrigsministeriet til avisen, at blandt andet Pegasus holder under ‘konstant observation.’

Pegasus regnes for at være et af verdens mest effektive - og berygtede - spionprogrammer.

Det frygtede program kan i det skjulte anvendes til at sikre sig fuld adgang til andres telefoner - inklusive kameraer og mikrofon, billeder, apps og alt andet samtidig med, at det er næsten umuligt at spore.

Programmet er så effektivt, at EU mener, at det er en trussel mod vores fundamentale rettigheder til privatliv og vil derfor have det helt forbudt.
Programmet er udviklet af israelske NSO Group.

Den berygtede spyware er blevet andet i blandt andet Ungarn, Saudiarabien, Spanien, Frankrig og Uganda.

NSO Group har altid fastholdt, at spyware-programmet er udviklet til at blive anvendt af stater til bekæmpelse af terrorister og forbrydere.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job