Folketinget øger beskyttelse mod et af verdens mest berygtede spion-programmer, Pegasus

Folketinget har indkøbt software, som skal øge beskyttelsen mod blandt andet spionprogrammet Pegasus.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Folketinget øger beskyttelsen mod spionprogrammet Pegasus, som er blevet anvendt til at spionere mod en stribe af europæiske toppolitikere.

Det sker ifølge Finans efter, at blandt andet også Europa-Parlamentet har øget beskyttelsen med Pegasus.

It-chef i Folketingets Administration, Johanne Albjerg, meddeler til avisen, at hun af sikkerhedshensyn ikke vil sige noget konkret om, hvad Folketinget gør for at holde it-systemerne fri for malware.

“Folketinget er bekendt med Pegasus, og vi har anskaffet software til at scanne for, om Pegasus har inficeret telefoner. Vi sikrer desuden, at vores telefoner løbende opdateres til nyeste version,” meddeler hun.

Hertil meddeler Udenrigsministeriet til avisen, at blandt andet Pegasus holder under ‘konstant observation.’

Pegasus regnes for at være et af verdens mest effektive - og berygtede - spionprogrammer.

Det frygtede program kan i det skjulte anvendes til at sikre sig fuld adgang til andres telefoner - inklusive kameraer og mikrofon, billeder, apps og alt andet samtidig med, at det er næsten umuligt at spore.

Programmet er så effektivt, at EU mener, at det er en trussel mod vores fundamentale rettigheder til privatliv og vil derfor have det helt forbudt.
Programmet er udviklet af israelske NSO Group.

Den berygtede spyware er blevet andet i blandt andet Ungarn, Saudiarabien, Spanien, Frankrig og Uganda.

NSO Group har altid fastholdt, at spyware-programmet er udviklet til at blive anvendt af stater til bekæmpelse af terrorister og forbrydere.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Roskilde Universitet

Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

Region Sjælland

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S