Microsoft på vej med nyt design og nye funktioner til OneNote – se dem her

OneNote bliver opdateret til at passe bedre til Windows 11, og det inkluderer nye funktioner.

Artikel top billede

Brugere af Office-pakkens OneNote kan se frem til ændringer.

Microsoft planlægger blandt andet at forene OneNote- og OneNote til Windows 10-apps til en oplevelse og samle deres funktioner.

Det skriver Windowscentral.

Den opdaterede udgave skal gøre det nemmere for brugere at fange, organisere og dele indhold, lyder det fra selskabet.

Der vil blandt andet komme et nyt design med afrundede hjørner, en fuldskærmsfunktion, og bedre navigation i båndet i toppen af skærmen.

Derudover har sidelisten, sektionsfanerne og notesbogsrullemenuen alle et nyt udseende med det formål at passe til Windows 11.

En opdateret version af tegnefanen i OneNote fungerer nu på samme måde som i Word, Excel og PowerPoint.

Den nye OneNote understøtter nye tegnefunktioner, en linealfunktion og tegning til tekst.

Nogle funktioner er allerede tilgængelige, mens andre er på vej. Muligheden for at indsætte billeder i Onenote fra et kamera og bedre muligheder for deling er tilgængelig for Office Insidere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura