Microsoft på vej med nyt design og nye funktioner til OneNote – se dem her

OneNote bliver opdateret til at passe bedre til Windows 11, og det inkluderer nye funktioner.

Artikel top billede

Brugere af Office-pakkens OneNote kan se frem til ændringer.

Microsoft planlægger blandt andet at forene OneNote- og OneNote til Windows 10-apps til en oplevelse og samle deres funktioner.

Det skriver Windowscentral.

Den opdaterede udgave skal gøre det nemmere for brugere at fange, organisere og dele indhold, lyder det fra selskabet.

Der vil blandt andet komme et nyt design med afrundede hjørner, en fuldskærmsfunktion, og bedre navigation i båndet i toppen af skærmen.

Derudover har sidelisten, sektionsfanerne og notesbogsrullemenuen alle et nyt udseende med det formål at passe til Windows 11.

En opdateret version af tegnefanen i OneNote fungerer nu på samme måde som i Word, Excel og PowerPoint.

Den nye OneNote understøtter nye tegnefunktioner, en linealfunktion og tegning til tekst.

Nogle funktioner er allerede tilgængelige, mens andre er på vej. Muligheden for at indsætte billeder i Onenote fra et kamera og bedre muligheder for deling er tilgængelig for Office Insidere.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S