Morgen-briefing: Dansk konsulenthus hæver omsætningen med 73 procent / André Rogaczewski bliver bestyrelsesformand ved universitet / DXC lander kæmpe milliardaftale i England

Dansk konsulenthus hæver omsætningen med 73 procent. André Rogaczewski bliver bestyrelsesformand ved universitet. DXC lander kæmpe milliardaftale i England. Vil bandlyse apps der accepterer kinesisk digital valuta. Tesla vil udvide tysk fabrik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til mandagens morgen-briefing, som denne dag er sammensat af Alexander Haslund.

Dansk konsulenthus hæver omsætningen med 73 procent

Det danske it-konsulenthus Impact kommer ud af 2021 med en vækst i omsætning på 73 procent til samlet 274 millioner kroner.

Antallet af ansatte er nu oppe på 400 ansatte hos Impact, der har fokus på e-handel, vækstrådgivning samt marketing og teknologi.

Det skriver Børsen.

"Pandemien har skubbet til behovet for digitalisering og til bevidstheden om, at digitalisering er blandt det vigtigste i en forretning," lyder det fra Kasper Holst, der er medstifter, storaktionær og direktør hos Impact.

48 procent af væksten har været organisk hos Impact. Den resterende del af væksten kom fra opkøb af konsulentbureauet Improove i 2021.

André Rogaczewski bliver bestyrelsesformand ved universitet

Fra 1. juli tiltræder Netcompanys topdirektør André Rogaczewski posten som bestyrelsesformand ved Aalborg Universitet.

André Rogaczewski har kæmpe ambitioner med universitet, der navnlig skal være verdensklasse på det digitale område.

"I min optik bliver det hovedsageligt dimittender med digitale kompetencer, der skal drive vores samfund fremad og skabe nye bud på en bæredygtig verden. Her skal Aalborg Universitet gå forrest," udtaler han i en meddelelse, der fortsætter:

"Min vision er at gøre Aalborg Universitet til et af verdens bedste universiteter, når det kommer til udvikling af digitale talenter. Det vil ikke kun sikre flere dygtige kandidater, men også styrke Danmarks position som førende videnssamfund."

Den kommende bestyrelsesformand afløser tidligere folketingspolitiker og minister Lene Espersen, der i dag er CEO hos Danske Arkitektvirksomheder.

André Rogaczewski har siddet i AAU’s bestyrelse siden 2019.

DXC lander kæmpe milliardaftale i England

Lloyd's of London har underskrevet en kontraktforlængelse på 465 millioner dollar, svarende til 3,3 milliarder kroner, med DXC Technology om videre modernisering af forsikringsselskabets it-systemer.

Det skriver DXC i en meddelelse.

Den oprindelige kontrakt blev underskrevet i januar, hvor DXC havde til opgave at omarkitekturere virksomhedens it-system og udvikle en cloud-native digital platform, der kører på AWS til at erstatte ældre mainframes, samtidig med at manuelle processer automatiseres.

Lloyd's består af mere end 50 forsikringsselskaber, over 200 registrerede Lloyd's-mæglere og et globalt netværk af over 4.000 lokale dækningsindehavere.

Vil bandlyse apps der accepterer kinesisk digital valuta

Apple og Google skal fjerne apps, der tillader betalinger med kinesisk digital valuta.

Det mener en række republikanske senatorer, der frygter, at det ellers kan tillade Beijing at spionerer, skriver Reuters.

Lovforslaget fastslår, at virksomheder, der ejer eller kontrollerer app-butikker, ikke må understøtte eller give adgang til nogen app i app-butikker i USA, der understøtter eller muliggør transaktioner i e-CNY.

Ifølge en senator kan digital yuan give den kinesiske regering "real-time synlighed i alle transaktioner på netværket, hvilket udgør privatlivs- og sikkerhedsproblemer for amerikanske personer, der tilslutter sig netværket."

Tiltaget kommer efter, at WeChat med over 1,2 milliarder brugere annoncerede, at den ville begynde at støtte valutaen tidligere i år. Alipay, den enormt populære betalingsapp ejet af Jack Ma's Ant Group, accepterer også den digitale valuta.

Begge apps er tilgængelige i Apple og Googles app-stores.

Tesla vil udvide tysk fabrik

Tesla har ansøgt om at bygge på yderligere 100 hektar øst for sin fabrik i Tyskland, hvilket vil udvide Teslas tyske område med en tredjedel.

Det skriver Reuters.

Tesla, som allerede har 300 hektar til bilfabrik og batterifabrik under opførelse, planlægger at bygge en fragtstation, logistikarealer og parkeringspladser på den ekstra plads.

Teslas ansøgning skal behandles 2. juni.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS