Kan din chef være et stykke kode? Hos Wolt bliver opgaverne fordelt via en algoritme

Interview: Hos takeaway-appen Wolt bliver en stor del kurerens arbejdsopgaver ofte fordelt via et stykke kode udviklet i Finland. Algoritmen har enorm stor betydning for den enkelt ansatte, lyder det fra Wolts danske driftschef, Olivier Hollesen, der mener, at en algoritme kan træffe bedre og mere fair beslutninger end et menneske.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Wolts algoritmer fungerer
  • Bliv klogere på, hvilken betydning algoritmerne har for de ansatte og kunder
  • Få indsigt i hvilke kritiserer, der afgør, hvilke Wolt-bude der får tildelt en ordre
  • Få svaret på, hvorfor ikke mener, algoritmen er Wolt-budenes chef
1.228
6:15 min

Når du bruger takeaway-appen Wolt er det en algoritme, der afgør, hvad du kommer til at se i appen. Men når du sender din bestilling afsted, er det også algoritmen, der afgør, hvem der modtager din ordre.





For mange af selskabets kurerere er det ligefrem via algoritmen, at den primære kommunikation med selskabet foregår i løbet af arbejdsdagen.





I praksis vil det sige, at det er en algoritme, som sørger for, at ordren lander hos den nærmeste kurer, og det er også den, der fortæller kureren, hvor ordren skal hentes, samt hvor og hvornår den skal leveres.





Set udefra kunne det næsten virke som om, at vi nu ser begyndelsen af en ny verden, hvor det er algoritmer, som leder og fordeler arbejdet.


Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse