Kan din chef være et stykke kode? Hos Wolt bliver opgaverne fordelt via en algoritme

Interview: Hos takeaway-appen Wolt bliver en stor del kurerens arbejdsopgaver ofte fordelt via et stykke kode udviklet i Finland. Algoritmen har enorm stor betydning for den enkelt ansatte, lyder det fra Wolts danske driftschef, Olivier Hollesen, der mener, at en algoritme kan træffe bedre og mere fair beslutninger end et menneske.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Wolts algoritmer fungerer
  • Bliv klogere på, hvilken betydning algoritmerne har for de ansatte og kunder
  • Få indsigt i hvilke kritiserer, der afgør, hvilke Wolt-bude der får tildelt en ordre
  • Få svaret på, hvorfor ikke mener, algoritmen er Wolt-budenes chef
1.228
6:15 min

Når du bruger takeaway-appen Wolt er det en algoritme, der afgør, hvad du kommer til at se i appen. Men når du sender din bestilling afsted, er det også algoritmen, der afgør, hvem der modtager din ordre.





For mange af selskabets kurerere er det ligefrem via algoritmen, at den primære kommunikation med selskabet foregår i løbet af arbejdsdagen.





I praksis vil det sige, at det er en algoritme, som sørger for, at ordren lander hos den nærmeste kurer, og det er også den, der fortæller kureren, hvor ordren skal hentes, samt hvor og hvornår den skal leveres.





Set udefra kunne det næsten virke som om, at vi nu ser begyndelsen af en ny verden, hvor det er algoritmer, som leder og fordeler arbejdet.


Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS