Kan din chef være et stykke kode? Hos Wolt bliver opgaverne fordelt via en algoritme

Interview: Hos takeaway-appen Wolt bliver en stor del kurerens arbejdsopgaver ofte fordelt via et stykke kode udviklet i Finland. Algoritmen har enorm stor betydning for den enkelt ansatte, lyder det fra Wolts danske driftschef, Olivier Hollesen, der mener, at en algoritme kan træffe bedre og mere fair beslutninger end et menneske.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Wolts algoritmer fungerer
  • Bliv klogere på, hvilken betydning algoritmerne har for de ansatte og kunder
  • Få indsigt i hvilke kritiserer, der afgør, hvilke Wolt-bude der får tildelt en ordre
  • Få svaret på, hvorfor ikke mener, algoritmen er Wolt-budenes chef
1.228
6:15 min

Når du bruger takeaway-appen Wolt er det en algoritme, der afgør, hvad du kommer til at se i appen. Men når du sender din bestilling afsted, er det også algoritmen, der afgør, hvem der modtager din ordre.





For mange af selskabets kurerere er det ligefrem via algoritmen, at den primære kommunikation med selskabet foregår i løbet af arbejdsdagen.





I praksis vil det sige, at det er en algoritme, som sørger for, at ordren lander hos den nærmeste kurer, og det er også den, der fortæller kureren, hvor ordren skal hentes, samt hvor og hvornår den skal leveres.





Set udefra kunne det næsten virke som om, at vi nu ser begyndelsen af en ny verden, hvor det er algoritmer, som leder og fordeler arbejdet.


Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen