Kæmpe Visma-kontrakt til 200 millioner kroner tvangs-annulleret efter klage fra Netcompany

Arbejdstilsynet tvinges til at ophæve kæmpe-kontrakt med Visma på grund af klage fra Netcompany. Arbejdstilsynet tildelte kontrakten til Visma efter stærkt kritisabel håndtering af tilbuddene.

Artikel top billede

(Foto: Visma)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Arbejdstilsynet blev tvunget til at trække kæmpe-udbud tilbage.
  • Se sagens dokumenter.
424
2:15 min
Det var en kontant klage fra Netcompany, der for få dage siden fik Arbejdstilsynet til øjeblikkeligt at annullere den kæmpe-aftale til 200 millioner kroner, som tilsynet havde indgået med Visma.

Det viser nye dokumenter i sagen, som kaster yderligere lys over forløbet, der altså endte med en direkte ordre fra Klagenævnet for Udbud om omgående annullering af kontrakten.

[articlelink id="261030" layout="image" label="Det kan du læse mere om her: " title=""]

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect