Visma-direktør Lars Berthelsen bekymret efter tab af kæmpe-kontrakt efter klage fra Netcompany: "Jeg håber ikke, at vi skal til at have en klagekultur i Danmark"

Interview: Visma-direktør Lars Berthelsen ærgrer sig over, at et vundet udbud til hele 200 millioner kroner nu annulleres efter, at Netcompany har klaget over udfaldet. Og han er bekymret over tendensen. "Jeg håber ikke, at vi skal til at have en klagekultur i Danmark, hvor det bliver kutyme at klage, hvis man ikke vinder," siger han.

Artikel top billede

Lars Berthelsen, administrerende direktør for Visma Consulting & Visma Customs Solutions Denmark. (Foto: Visma/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Visma-direktør håber, at der ikke kommer en "klage-kultur" ved udbud i Danmark
  • Indblik i det millionstore udbud, der blev annulleret efter en klage fra Netcompany
618
3:15 min
Det var en kortvarig glæde, Visma Consulting havde, da selskabet vandt et udbud til 200 millioner kroner hos Arbejdstilsynet.

Umiddelbart efter at Visma blev udråbt som vinder, valgte Netcompany - der ligeledes bød på opgaven - at klage over udbuddet.

Og denne klage førte til en øjeblikkelig annullering af det omfattende udbud, der skal sikre udvikling og drift af samtlige af Arbejdstilsynets fagsystemer de næste år.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos