Visma-direktør Lars Berthelsen bekymret efter tab af kæmpe-kontrakt efter klage fra Netcompany: "Jeg håber ikke, at vi skal til at have en klagekultur i Danmark"

Interview: Visma-direktør Lars Berthelsen ærgrer sig over, at et vundet udbud til hele 200 millioner kroner nu annulleres efter, at Netcompany har klaget over udfaldet. Og han er bekymret over tendensen. "Jeg håber ikke, at vi skal til at have en klagekultur i Danmark, hvor det bliver kutyme at klage, hvis man ikke vinder," siger han.

Artikel top billede

Lars Berthelsen, administrerende direktør for Visma Consulting & Visma Customs Solutions Denmark. (Foto: Visma/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Visma-direktør håber, at der ikke kommer en "klage-kultur" ved udbud i Danmark
  • Indblik i det millionstore udbud, der blev annulleret efter en klage fra Netcompany
618
3:15 min
Det var en kortvarig glæde, Visma Consulting havde, da selskabet vandt et udbud til 200 millioner kroner hos Arbejdstilsynet.

Umiddelbart efter at Visma blev udråbt som vinder, valgte Netcompany - der ligeledes bød på opgaven - at klage over udbuddet.

Og denne klage førte til en øjeblikkelig annullering af det omfattende udbud, der skal sikre udvikling og drift af samtlige af Arbejdstilsynets fagsystemer de næste år.

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job