Visma-direktør Lars Berthelsen bekymret efter tab af kæmpe-kontrakt efter klage fra Netcompany: "Jeg håber ikke, at vi skal til at have en klagekultur i Danmark"

Interview: Visma-direktør Lars Berthelsen ærgrer sig over, at et vundet udbud til hele 200 millioner kroner nu annulleres efter, at Netcompany har klaget over udfaldet. Og han er bekymret over tendensen. "Jeg håber ikke, at vi skal til at have en klagekultur i Danmark, hvor det bliver kutyme at klage, hvis man ikke vinder," siger han.

Artikel top billede

Lars Berthelsen, administrerende direktør for Visma Consulting & Visma Customs Solutions Denmark. (Foto: Visma/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Visma-direktør håber, at der ikke kommer en "klage-kultur" ved udbud i Danmark
  • Indblik i det millionstore udbud, der blev annulleret efter en klage fra Netcompany
618
3:15 min
Det var en kortvarig glæde, Visma Consulting havde, da selskabet vandt et udbud til 200 millioner kroner hos Arbejdstilsynet.

Umiddelbart efter at Visma blev udråbt som vinder, valgte Netcompany - der ligeledes bød på opgaven - at klage over udbuddet.

Og denne klage førte til en øjeblikkelig annullering af det omfattende udbud, der skal sikre udvikling og drift af samtlige af Arbejdstilsynets fagsystemer de næste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S