Nye jobtal fra den amerikanske tech-industri viser voldsom tilbagegang

Amerikanske arbejdsgivere i teknologisektoren har ikke siden december 2020 nedlagt så mange stillinger, som det var tilfældet i maj 2022.

Artikel top billede

Usikre økonomiske tider med stigende inflation, renter og aftagende efterspørgsel sætter sine spor i den amerikanske tech-industri.

Ikke siden december 2020 er der blevet nedlagt så mange job i USA's teknologisektor, som der blev i den seneste måned.

Her nedlagde amerikanske tech-arbejdsgivere næsten ni gange flere stilling end i årets første fire måneder.

I maj blev den helt store sparekniv ført, da der blev skåret 4.044 job væk. Fra januar til april blev der til sammenligning skåret 459.

Det skriver Reuters baseret på jobtal fra outplacementfirmaet Challenger, Grey & Christmas.

Højeste antal nedlagte job siden december 2020

De lidt over 4.000 nedlagte tech-job er det højeste månedlige antal siden december 2020, hvor teknologivirksomheder nedlagde 5.253 job.

En af forklaringerne lyder, at mange startups, der har oplevet voldsom vækst i de seneste år, nu begynder at se en afmatning i antallet af brugere. Kombineret med inflations- og rentebekymringer, har det fået flere virksomhederne til reducere deres omkostninger.

De økonomiske bølger skvulper dog også ind over større selskaber.

Virksomheder som Snap og Microsoft har droslet ned på forventningerne til fremtiden, andre som Meta har bremset ansættelserne, mens Netflix har annonceret fyringer.

Reuters skriver videre, at fintech-virksomheder annoncerede 268 procent flere jobnedskæringer i maj end i de første fire måneder af 2022.

Senere i dag rammer et af de vigtigste tal, som utallige analytikere verden over vil følge nøje med i, nemlig tallet for jobskabelse i USA den seneste måned.

It-stjernen David Heinemeier Hansson ser også bekymrende på udviklingen i verdens største økonomi.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S