Nye jobtal fra den amerikanske tech-industri viser voldsom tilbagegang

Amerikanske arbejdsgivere i teknologisektoren har ikke siden december 2020 nedlagt så mange stillinger, som det var tilfældet i maj 2022.

Artikel top billede

Usikre økonomiske tider med stigende inflation, renter og aftagende efterspørgsel sætter sine spor i den amerikanske tech-industri.

Ikke siden december 2020 er der blevet nedlagt så mange job i USA's teknologisektor, som der blev i den seneste måned.

Her nedlagde amerikanske tech-arbejdsgivere næsten ni gange flere stilling end i årets første fire måneder.

I maj blev den helt store sparekniv ført, da der blev skåret 4.044 job væk. Fra januar til april blev der til sammenligning skåret 459.

Det skriver Reuters baseret på jobtal fra outplacementfirmaet Challenger, Grey & Christmas.

Højeste antal nedlagte job siden december 2020

De lidt over 4.000 nedlagte tech-job er det højeste månedlige antal siden december 2020, hvor teknologivirksomheder nedlagde 5.253 job.

En af forklaringerne lyder, at mange startups, der har oplevet voldsom vækst i de seneste år, nu begynder at se en afmatning i antallet af brugere. Kombineret med inflations- og rentebekymringer, har det fået flere virksomhederne til reducere deres omkostninger.

De økonomiske bølger skvulper dog også ind over større selskaber.

Virksomheder som Snap og Microsoft har droslet ned på forventningerne til fremtiden, andre som Meta har bremset ansættelserne, mens Netflix har annonceret fyringer.

Reuters skriver videre, at fintech-virksomheder annoncerede 268 procent flere jobnedskæringer i maj end i de første fire måneder af 2022.

Senere i dag rammer et af de vigtigste tal, som utallige analytikere verden over vil følge nøje med i, nemlig tallet for jobskabelse i USA den seneste måned.

It-stjernen David Heinemeier Hansson ser også bekymrende på udviklingen i verdens største økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job