Nye jobtal fra den amerikanske tech-industri viser voldsom tilbagegang

Amerikanske arbejdsgivere i teknologisektoren har ikke siden december 2020 nedlagt så mange stillinger, som det var tilfældet i maj 2022.

Artikel top billede

Usikre økonomiske tider med stigende inflation, renter og aftagende efterspørgsel sætter sine spor i den amerikanske tech-industri.

Ikke siden december 2020 er der blevet nedlagt så mange job i USA's teknologisektor, som der blev i den seneste måned.

Her nedlagde amerikanske tech-arbejdsgivere næsten ni gange flere stilling end i årets første fire måneder.

I maj blev den helt store sparekniv ført, da der blev skåret 4.044 job væk. Fra januar til april blev der til sammenligning skåret 459.

Det skriver Reuters baseret på jobtal fra outplacementfirmaet Challenger, Grey & Christmas.

Højeste antal nedlagte job siden december 2020

De lidt over 4.000 nedlagte tech-job er det højeste månedlige antal siden december 2020, hvor teknologivirksomheder nedlagde 5.253 job.

En af forklaringerne lyder, at mange startups, der har oplevet voldsom vækst i de seneste år, nu begynder at se en afmatning i antallet af brugere. Kombineret med inflations- og rentebekymringer, har det fået flere virksomhederne til reducere deres omkostninger.

De økonomiske bølger skvulper dog også ind over større selskaber.

Virksomheder som Snap og Microsoft har droslet ned på forventningerne til fremtiden, andre som Meta har bremset ansættelserne, mens Netflix har annonceret fyringer.

Reuters skriver videre, at fintech-virksomheder annoncerede 268 procent flere jobnedskæringer i maj end i de første fire måneder af 2022.

Senere i dag rammer et af de vigtigste tal, som utallige analytikere verden over vil følge nøje med i, nemlig tallet for jobskabelse i USA den seneste måned.

It-stjernen David Heinemeier Hansson ser også bekymrende på udviklingen i verdens største økonomi.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS