Nye jobtal fra den amerikanske tech-industri viser voldsom tilbagegang

Amerikanske arbejdsgivere i teknologisektoren har ikke siden december 2020 nedlagt så mange stillinger, som det var tilfældet i maj 2022.

Artikel top billede

Usikre økonomiske tider med stigende inflation, renter og aftagende efterspørgsel sætter sine spor i den amerikanske tech-industri.

Ikke siden december 2020 er der blevet nedlagt så mange job i USA's teknologisektor, som der blev i den seneste måned.

Her nedlagde amerikanske tech-arbejdsgivere næsten ni gange flere stilling end i årets første fire måneder.

I maj blev den helt store sparekniv ført, da der blev skåret 4.044 job væk. Fra januar til april blev der til sammenligning skåret 459.

Det skriver Reuters baseret på jobtal fra outplacementfirmaet Challenger, Grey & Christmas.

Højeste antal nedlagte job siden december 2020

De lidt over 4.000 nedlagte tech-job er det højeste månedlige antal siden december 2020, hvor teknologivirksomheder nedlagde 5.253 job.

En af forklaringerne lyder, at mange startups, der har oplevet voldsom vækst i de seneste år, nu begynder at se en afmatning i antallet af brugere. Kombineret med inflations- og rentebekymringer, har det fået flere virksomhederne til reducere deres omkostninger.

De økonomiske bølger skvulper dog også ind over større selskaber.

Virksomheder som Snap og Microsoft har droslet ned på forventningerne til fremtiden, andre som Meta har bremset ansættelserne, mens Netflix har annonceret fyringer.

Reuters skriver videre, at fintech-virksomheder annoncerede 268 procent flere jobnedskæringer i maj end i de første fire måneder af 2022.

Senere i dag rammer et af de vigtigste tal, som utallige analytikere verden over vil følge nøje med i, nemlig tallet for jobskabelse i USA den seneste måned.

It-stjernen David Heinemeier Hansson ser også bekymrende på udviklingen i verdens største økonomi.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S