EU klar med vitaminindsprøjtning på 150 millioner til Ukraines tech-industri

Over 200 ukrainske startups kan se frem til en kapitalindsprøjtning fra EU, hvor 150 millioner kroner afsættes til et nyt projekt.

Artikel top billede

(Foto: Silver Ringvee)

EU er på vej med en stor pose penge til Ukraines tech-industri.

Kommissionen vil afsætte omkring 150 millioner kroner til projektet, der skal understøtte unge tech-selskaber i landet.

Midlerne skal bruges på mindst 200 startups fra den ukrainske tech-industri, siger kommissionsformand Ursula von der Leyen torsdag ifølge Ritzau.

"Mens det er vitalt for Ukraine at bekæmpe den russiske militære aggression, så har landet en rig startup scene og stort potentiale for innovative virksomheder," siger hun.

Krigen ser ikke ud til blæse over foreløbigt, men når dette økonomiske boost kommer på tale nu, er det fordi, der er roligt flere steder i landet.

Og det teknologiske potentiale, landet besidder, skal både beskyttes, udvikles og integreres i det europæske økosystem for innovation, lyder det fra
kommissionsformanden.

Når de 150 millioner spredes udover 200 startups, så vil de modtage omkring 450.000 hver. Dertil vil det Europæiske Innovationsråd tilbyde rådgivning og "matchmaking" med andre europæiske virksomheder, lyder det.

Midlerne kan søges fra 23. juli.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S