EU klar med vitaminindsprøjtning på 150 millioner til Ukraines tech-industri

Over 200 ukrainske startups kan se frem til en kapitalindsprøjtning fra EU, hvor 150 millioner kroner afsættes til et nyt projekt.

Artikel top billede

(Foto: Silver Ringvee)

EU er på vej med en stor pose penge til Ukraines tech-industri.

Kommissionen vil afsætte omkring 150 millioner kroner til projektet, der skal understøtte unge tech-selskaber i landet.

Midlerne skal bruges på mindst 200 startups fra den ukrainske tech-industri, siger kommissionsformand Ursula von der Leyen torsdag ifølge Ritzau.

"Mens det er vitalt for Ukraine at bekæmpe den russiske militære aggression, så har landet en rig startup scene og stort potentiale for innovative virksomheder," siger hun.

Krigen ser ikke ud til blæse over foreløbigt, men når dette økonomiske boost kommer på tale nu, er det fordi, der er roligt flere steder i landet.

Og det teknologiske potentiale, landet besidder, skal både beskyttes, udvikles og integreres i det europæske økosystem for innovation, lyder det fra
kommissionsformanden.

Når de 150 millioner spredes udover 200 startups, så vil de modtage omkring 450.000 hver. Dertil vil det Europæiske Innovationsråd tilbyde rådgivning og "matchmaking" med andre europæiske virksomheder, lyder det.

Midlerne kan søges fra 23. juli.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse