EU klar med vitaminindsprøjtning på 150 millioner til Ukraines tech-industri

Over 200 ukrainske startups kan se frem til en kapitalindsprøjtning fra EU, hvor 150 millioner kroner afsættes til et nyt projekt.

Artikel top billede

(Foto: Silver Ringvee)

EU er på vej med en stor pose penge til Ukraines tech-industri.

Kommissionen vil afsætte omkring 150 millioner kroner til projektet, der skal understøtte unge tech-selskaber i landet.

Midlerne skal bruges på mindst 200 startups fra den ukrainske tech-industri, siger kommissionsformand Ursula von der Leyen torsdag ifølge Ritzau.

"Mens det er vitalt for Ukraine at bekæmpe den russiske militære aggression, så har landet en rig startup scene og stort potentiale for innovative virksomheder," siger hun.

Krigen ser ikke ud til blæse over foreløbigt, men når dette økonomiske boost kommer på tale nu, er det fordi, der er roligt flere steder i landet.

Og det teknologiske potentiale, landet besidder, skal både beskyttes, udvikles og integreres i det europæske økosystem for innovation, lyder det fra
kommissionsformanden.

Når de 150 millioner spredes udover 200 startups, så vil de modtage omkring 450.000 hver. Dertil vil det Europæiske Innovationsråd tilbyde rådgivning og "matchmaking" med andre europæiske virksomheder, lyder det.

Midlerne kan søges fra 23. juli.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S